Trápi vaše dieťa nočné počúravanie?

Nočné počúravanie, odborne pomočovanie, je nedobrovoľný únik moču počas spánku. Väčšina detí začne ovládať močový mechúr aj počas spánku okolo 5. roku života. Ako dieťaťu pomôcť, pokiaľ už túto hranicu prekročilo?


Nočné pomočovanie je častejšie u chlapcov ako u dievčat a objavuje sa u detí, ktoré nemajú inú fyzickú deformáciu, ktorá by im bránila močový mechúr ovládať. Schopnosť ovládať nervy a svaly je vysoko individuálne, každé dieťa to zvládne v inú dobu. Výskumy ukazujú, že 10 – 20 % detí vo veku 5 rokov sa v noci občas počúra. S ich rastúcim vekom počet takých prípadov klesá.

Náš tip
Počúravanie u detí je čiastočne dedičné, spýtajte sa vašich rodičov, aké to bolo s vami.

Príčiny počúravania

Najčastejšie dieťa ešte nemá vyvinutú schopnosť pocítiť v spánku nutkanie na záchod. Pokiaľ ale máte pocit, že by mohlo ísť o inú príčinu, je vhodné s pomocou lekára vylúčiť zápal močového ústrojenstva alebo cukrovku. Určitým predpokladom môže byť tiež malý močový mechúr, ktorý nie je schopný po celú noc zadržať celý obsah moču. Stáva sa, že deti, ktoré už vydržali niekoľko dní alebo týždňov v noci suché, začnú sa opäť pomočovať. Hlavne po nejakej stresujúcej udalosti alebo zmene v ich živote. V takej situácii rozhodne dieťaťu prílišným tlakom nepomôžete. Buďte mu oporou a vyskúšajte opäť začať pomaly odnaúčať. Zvýšená miera stresu môže problém iba zhoršiť.

Náš tip
Aj pri nočnom počúravaní môže pomôcť zdravá strava, kde sa vyvarujete kofeínu, čokoláde, perlivým nápojom a citrusovej šťave.

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe