Vápnik – vplyv minerálov na vývoj dieťaťa

Vápnik je v tele človeka zastúpený oproti ostatným minerálom najviac. Bez vápnika by sme vlastne nechodili a nevedeli požuť stravu. Je pre naše telo nepostrádateľný.

Vápnik vplýva takmer na všetky funkcie v našom tele, či je to rast svalov, zrážanlivosť krvi, prenos nervových impulzov a pod. Ako všetci vieme, má veľký význam na rast kostí a zubov, ako aj ich pevnosť a kvalitu.

Keď máme nedostatok vápnika, vylúčia prištítne telieska parathormón, ktorý, laicky povedané, odoberie vápnik z kostí a vyrovná jeho hladinu v krvi.

Málo vápnika u dieťaťa

Pri nedostatku vápnika sa môžu objavovať svalové kŕče, podráždenosť alebo nervozita. V prípade, že dieťa dlhodobo trpí nedostatkom vápnika, spomaľuje sa jeho rast a v extrémnych prípadoch dochádza k rachitíde, tvz. krivici. Hrozí vtedy demineralizácia a v dlhšom horizonte osteoporóza.

Vstrebávanie vápnika

Vstrebávanie vápnika veľmi úzko súvisí s potrebným množstvom vitamínu D. O vitamíne D vieme, že sa buď nachádza v strave – treščia pečeň, alebo aj domáce vajíčka a kvalitné mliečne výrobky, ale hlavne ho získavame zo slniečka, preto je dôležité vystaviť sa slnku denne v čase, keď svieti.

Niektoré zdroje vápnika

Vápnik nájdeme v mliečnych výrobkoch, ideálne sú kvalitné kyslomliečne výrobky, ďalej v syroch typu čedar a ementál, v listovej zelenine, brokolici, morských riasach, citrusoch a strukovinách, v maku, orechoch a pod.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe