Dieťa je, ale ako?

Malé dieťa sa radšej zúčastňuje na prenášaní jedla do úst, akoby len pasívne otváralo ústa. Toľká radosť môcť si ponoriť ruky do taniera, premŕvať jedlo medzi prstami a potom ich s rozkošou oblizovať… A prečo mu to nedovoliť?

Pri stole!

Rada stolujete? Naučte to aj vaše bábätko… Nechajte ho, nech sa stane pánom svojho taniera a nech sa riadi podľa vlastného rytmu. Napokon aj tak samo rozhodne, či sústo prehltne alebo nie. Jeho apetít, sa bude zo dňa na deň meniť, ba dokonca aj v rôznych okamihoch dňa a pri každom jedle. Ak bude pri jednom jedle jesť málo, nech vás to netrápi: počas nasledujúceho sa dosýti. Dôverujte mu a nerobte naň nátlak počas jedla. Z jedla musíte mať aj naďalej obaja pôžitok!

Nechajte dieťa jesť samé

Jedenie lyžičkou – obrňte sa trpezlivosťou

Niektoré bábätká s nadšením objavujú možnosti tohto nového nástroja, ale nie všetky sa budú náhliť ním jesť. Pre jedno bude používanie lyžičky úplne samozrejmé. Pri inom bude treba mať viac trpezlivosti a vynaliezavosti. Nie je to len o lyžičke! Niektoré deti spočiatku odmietajú tuhé potraviny. Ak nastane taká situácia u vás doma, nenaliehajte na dieťa a skúste tuhé potraviny zaradiť do jedálneho lístka znovu o týždeň. Keď si vaše dieťa pchá do úst prst po každej lyžičke, nebráňte mu v tom, je to jeho spôsob prechodu medzi cmúľaním a jedením lyžičkou. Je to preň predsa obrovská zmena!

Kŕmenie – raz dieťa, raz vy…

Malé dieťa sa radšej zúčastňuje na prenášaní jedla do úst, akoby len pasívne otváralo ústa. Toľká radosť môcť si ponoriť ruky do taniera, premŕvať jedlo medzi prstami a potom ich s rozkošou oblizovať… A prečo mu to nedovoliť? Vy poznáte konzistenciu jednotlivých potravín, ale ono ju ešte len objavuje. Vyzbrojte sa teda veľkou zásterou a nesmiernou dávkou trpezlivosti a pochopenia. Uvidíte, že vaše dieťa bude napokon rýchlo jesť normálne: keď dobre spozná určitú potravinu, bude ho zaujímať najmä na utíšenie hladu. Jesť sám lyžičkou, to je čosi, čo sa treba naučiť, na to nestačí jeden deň.

Je to celý proces a niekde treba začať. Vaše dieťa bude hrdé, keď bude môcť jesť samo. Medzitým môžete aj vy držať v ruke lyžičku, aby ste získali čas: raz mamička, raz bábätko! A prečo nevyužiť toto divadlo? Obdivujte jeho šikovnosť, pozerajte sa, ako opatrne zbiera omrvinky palcom a ukazovákom. Je to vynikajúca príležitosť precvičiť si prsty! Samozrejme, treba privrieť oči nad porozhadzovaným jedlom, ale za tú cenu mu dáte možnosť, aby sa stalo samostatným a vyhnete sa odmietaniu, vzbure a problémom s jedením, ktoré inak bežne vznikajú.Využite tieto spoločné chvíle s vaším dieťaťom – vyrastie oveľa rýchlejšie, ako si viete v tejto chvíli predstaviť!

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe