Preferuje dieťa jedného rodiča? Ako s tým pracovať?

Dieťa je samostatná osobnosť a niekedy začne preferovať iba jedného rodiča a toho druhého posúva do úzadia. Ako postupovať v prípade, že k tomu dôjde?

Jedného dňa sa vaša malá radosť rozhodne, že mama alebo ocko nie, že má záujem hrať sa a baviť iba s jedným z vás. Takéto situácie sú u detí bežné.

Čo stojí za preferovaním jedného rodiča

Deti majú jednoducho obdobia, kedy sa rozhodnú preferovať iba jedného z vás a je to úplne v poriadku. Je to normálne obdobie ich vývoja a nič to nemení na tom, že vás miluje obidvoch rovnako. Môže ísť o isté vývojové stupne v živote dieťaťa. Na začiatku bude určite preferovať mamičku, ktorá s ním trávi veľa času a plní všetky jeho potreby.

Neskôr sa situácia často mení a dieťa začne preferovať otecka. Môže požadovať bláznivé hry iba s oteckom či čítanie rozpávok.  Neskôr, vo vyššom veku môže stáť za preferovaním emocionálny vývoj a puberta.

Ako sa k preferovaniu druhého rodiča postaviť

Určite sa neobviňujte, že ste horší alebo neschopný rodič, keď vaše dieťa začne preferovať toho druhého. Naopak, je to prirodzená súčasť vývoja vášho dieťaťa. Toto obdobie býva zväčša dočasné a krátke. Niekedy sa viaže iba na konkrétnu činnosť alebo hru.

Obdobie, kedy dieťa preferuje toho druhého, využite na to, aby ste tento čas mali pre seba. Trápiť sa nemá cenu, a tak nechajte dieťa s druhým rodičom a vy si prečítajte časť knihy alebo si skočte niečo pekné kúpiť či s kamarátmi na obed.

Ako zabrániť preferovaniu druhého rodiča

Tu je každá rada ťažká. Jediné, čo by mohlo zabrať, je tráviť viac času spolu. Viac sa spolu hrať alebo sa pravidelne v starostlivosti o dieťa striedať, čo môže byť v dnešnej dobe trošku ťažší oriešok. Veľmi vhodné sú skupinové a spoločné aktivity.

Naopak, hádky alebo obviňovanie z protežovania, situáciu neovplyvnia, skôr zhoršia vzťahy medzi partnermi. Tomuto sa určite vyhnite a snažte sa o toleranciu a pochopenie. Nezabudnite, že táto situácia nebude trvať večne 🙂

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe