Časť pre otecka – Ako sa postaviť ku zmene po pôrode

S príchodom tohto malého “neznámeho” do vašej rodiny budete mať možno pocit, že už nemáte toľko miesta pre seba. Dôkaz je naporúdzi: vaša žena sa vám nevenuje, a dokonca ani vaša matka, keď s ňou telefonujete, vypytuje sa už len na mamičku a na bábätko. A kde ste vy?

Novopečení otcovia?

Dnešní oteckovia už bezpochyby nie sú takí ako tí včerajší. V súčasnosti už novopečení otcovia zohrávajú významnú úlohu! Matka totiž nie je jediná osoba, ktorú dieťa potrebuje pre svoj vývoj. Veľké množstvo detských psychiatrov zhodne tvrdí, že ak je matka základom pre vývoj vzťahu, ktorý bude mať dieťa k sebe samému, otec je zasa základom vývoja vzťahov, ktoré neskôr bude mať dieťa s inými ľuďmi. Takže aj vám patrí významné miesto vo vašej rodine. Iba to chvíľu trvá, aby sa všetky vzťahy ustálili a rodina našla novú rovnováhu!

Rola novopečeného otca

Ako môžete pomôcť svojej partnerke?

  • Pomáhajte jej, koľko môžete pri rôznych prácach okolo bábätka, ale nesnažte sa zaujať jej miesto. Už teraz si hľadá svoje záchytné body… Nekomplikujte jej to ešte viac!
  • Nenechajte svoju ženu robiť všetky domáce práce pod zámienkou, že je na materskej dovolenke.

Starať sa o novorodenca je skutočná práca na plný úväzok!

  • Mamička má k svojmu bábätku výhradný cit. Nemajte jej to za zlé, je to úplne normálna reakcia, ktorá sa časom vytratí.
  • Nežiarlite na puto matky s dieťaťom. Vaša partnerka, rovnako ako aj vaše dieťa, budú životne potrebovať toto puto ešte niekoľko mesiacov.
  • Vyjadrujte svoje pocity, aby vás vaša partnerka lepšie pochopila.
  • Nabádajte svoju ženu, aby z času na čas zanechala úlohu matky a vrátila sa späť k úlohe ženy. Prečo by ste jej nepriniesli kyticu kvetov jednoducho preto, aby ste jej povedali, že ju ľúbite a že je pre vás najkrajšia? Prečo by ste nevyužili služby opatrovateľky a nevyšli si niekde ako zaľúbenci?
Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe