Otcovský inštinkt a baby blues u mužov

S príchodom dieťaťa strácate svoj štatút bezstarostného syna bez povinností a získavate štatút zodpovedného otca. Otcovský inštinkt je síce trochu iný ako ten materinský, u otcov každým dňom tento inštinkt narastá, a má iný význam ako ten materinský.

Otcovský inštinkt

Vždy sa hovorí o vrodenej schopnosti žien stať sa matkami, o materinskom inštinkte. Existuje aj otcovský cit? Pozeráte sa na svojho drobčeka v postieľke a hovoríte si, že hoci ho už tiež ľúbite, pre vás je ešte stále neznámy a že si všetko ešte len musíte vybudovať. Neznepokojujte sa, ak budete potrebovať viac času, aby ste sa cítili otcom! Toto dieťa nežilo deväť mesiacov vo vašom bruchu, necítili ste, ako sa vo vás hýbe, necítili pôrodné bolesti. Vaša partnerka áno, a práve preto je jej väčšmi blízke.

Aby ste s bábätkom lepšie nažívali

•   Rešpektujte vzťah matky a dieťaťa.

•   Neváhajte a okúpte vaše dieťa, alebo ho nakŕmte z fľašky, aby vás postupne poznávalo a aby vás spoznalo.

•   Bábätko kričí, plače, reve? Nehnevajte sa naň preto, je jednoducho hladné, alebo mu je chladno či teplo, alebo je možno choré. Krik je jeho jediným prostriedkom na komunikáciu. Skúste teda zistiť, čo nie je v poriadku. A pokojne.

Baby blues postihuje aj mužov?

S príchodom dieťaťa strácate svoj štatút bezstarostného syna bez povinností a získavate štatút zodpovedného otca. Možno sa cítite na okraji vzťahu, ktorý má vaša žena s vaším dieťaťom, najmä ak ho dojčí. Nehľadiac na to, že máte jasný pocit, že vás zanedbáva… Nečudo, že sa v tejto situácii cítite deprimovaný. Aj vy budete potrebovať čas, aby ste si našli svoje záchytné body!

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe