O chvíľu tu máme zimu. Deťom, ale ani nám, dospelým, sa veľmi nechce ísť von len tak. Ak nemáme jasný plán, dlho sa tam nezdržíme. Aké zimné aktivity nás s deťmi udržia vonku?
Byť vonku v zime je zdravé
V zime v prekúrených miestnostiach, kde sa nachádza viac ľudí, sa ľahko stane, že tam zablúdia všelijaké baktérie a vírusy. Pobyt vonku zlepšuje vašu imunitu, preto by ste mali byť s deťmi vonku čo najčastejšie. Čas vonku vás ukľudní, zlepší vám náladu a zníži stres. Prirodzené svetlo, ale aj fyzická aktivita zase pomôžu obnoviť a zlepšiť kvalitu spánku.
Čerstvý vzduch, hlavne kyslík, ale aj zmeny teploty, prispievajú k podpore imunity. Vaše deti budú odolnejšie. Avšak, ak tam chcete vydržať dlhšie spolu s deťmi, určite si naplánujte nejaké zaujímavé aktivity.
Tipy na zimné aktivity
- Girlandy pre vtáčiky – v zime, zvlášť, ak je veľa snehu alebo príliš mrzne, je skvelé vyrobiť kŕmidlá pre vtáčiky. Skúsiť môžete aj zimné girlandy. Na dlhší hrubší povrázok priviažte rôzne pochutiny pre vtáčiky – kukuricu, semienka, sušené ovocie alebo bravčový bok. Zaveste ich na strom či kríky v okolí. Potešíte tým vtáčiky a vy ich môžete zblízka sledovať
- Stopovanie zvierat – či je sneh alebo blato, vhodnou aktivitou je sledovanie stôp zvierat. Vyberte sa do lesa alebo niekde na lúku mimo mesto. Sledujte spolu s deťmi a skúste určovať, ktoré zvieratko tam bolo pred vami. Určite bude deti baviť, keď zistia, ze stopa psa je úplne iná ako stopa srnky či nejakého vtáka.
- Bobovanie, sánkovanie – ak napadol sneh, je určite veľkou klasikou vytiahnuť sánky, boby, lopaty a pod. a vybehnúť na najbližší kopček v okolí, kde je bezpečné púšťať sa. Deti túto aktivitu milujú.
- Lyže, snowboard – ak sú už vaše deti väčšie, môžete vyraziť aj na väčší kopec a naučiť deti používať aj tieto “nástroje”. Ak sami nemáte tieto aktivity radi, môžete si sadnúť do kaviarne a prenechať túto funkciu inštruktorovi.
- Hrad zo snehu – postavte hrad zo snehu alebo len použitestaré dobré formičky, s ktorými sa hráte na piesku. Deti sa zabavia.
- Bludisko v snehu – na lúke, na záhrade, proste niekde, kde nájdete celú plochu pokrytú snehom, môžete vytvoriť bludisko. Spolu s deťmi môžete pomocou “hada” vytvoriť rôzne kľukaté cestičky. Deti budú mať bludisko a ich úlohou bude chodiť po ňom, nevybočiť a nešľapnúť vedľa.
- Piknikv zime – áno, aj v zime si môžete urobiť piknik. Všetko, čo máte vy a deti radi, zabaľte a choďte von. Určite nezabudnite na teplý čaj alebo zohriaty džús. Na záhradný nábytok položte vankúše, teplú deku, tácku a urobte si piknik. Ak je už tma, pridajte sviečky alebo svetielka.
- Ľadové sochy – s deťmi môžete tvoriť rôznofarebné ľadové sochy či magické gule. Stačia vám na to balóniky, prázdne formy na muffiny, kelímky a pod. Do nich napustite vodu zafarbenú potravinárskym farbivom alebo temperami. Nechajte to cez noc zamrznúť. Ak vonku nemrzne, použite mrazák. Ďalší deň zoberte všetko von a deti môžu tvoriť.
- Ľadové ozdoby – okrem spomínaných sôch môžete z ľadu vyrobiť aj rôzne ozdoby. Stačí odrezať dno fľaše alebo použiť iné menšie nádoby, do ktorých vložíte ihličie, listy alebo bobule či nejaký iný prírodný materiál. Nezabudnite vložiť do nádoby aj povrázok, aby ste mohli ozdoby po zamrznutí zavesiť.
- Zimné cvičenie – ak máte radi pohyb, ani zimné cvičenie nie je zlý nápad. Športovať sa dá v lese, v parku, na záhrade. Využiť môžete aj ihriská na cvičenie, ktoré dnes nájdete takmer všade. Behajte, skáčte, alebo si vymyslite pohyb, aký sa vám páči.
Deti však môžete nechať, nech si vyberú hru samé. Určite budú mať nejaký fajn nápad, ako sa vonku zahrať 🙂
Vhodné oblečenie
Nezabudnite sa dobre obliecť. Ako sa hovorí: „Nie je zlé počasie, iba zlé oblečenie”. Deti oblečte do vrstiev (3-4), môžu sa pri pohybe potiť a je lepšie, ak máte možnosť zložiť vrstvu, aby sa príliš nespotili. Ako spodné vrstvy sú ideálne merino ale aj bambus, ktoré prepúšťajú pot a dieťa tak necíti chlad a neprechladne. Z merina či z vlny by mala byť aj čapica a spodky dieťaťa.
Ako obuv zvoľte vlnou zateplené gumáky či zateplené topánky s membránou. Dieťa tak nemá šancu namočiť si ponožky a prechladnúť. Nezabudnite ani na rukavice, ideálne aj náhradné.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.