U malých chlapcov je úplne normálne, že predkožka nejde pretiahnuť. Pre mnohé mamičky môže byť táto téma strašiakom. Zúžená predkožka však automaticky neznamená problém. Naopak, nie je nutné do jej vývoja zasahovať.
Zúžená predkožka alebo fimóza
Zúžená predkožka sa odborne nazýva fimóza. Predkožka je prilepená k žaluďu, čo je úplne fyziologické a vlastne má to ochrannú funkciu. Odborne sa tento stav nazýva konglutinácia – predkožka je prilepená k žaluďu, nie je zrastená. Časť predkožkového vaku je uzatvorená. Bráni tým riziku infekcie. Vo vaku predkožky sa nachádza smegma – biela hmota. Jej úlohou je postupne podporovať odlepenie predkožky od žaluďa. Rovnako ako konglutinácia aj smegma má ochrannú funkciu a bráni prístupu baktérií.
Problém môže nastať, ak fimóza vzniká sekundárne, väčšinou pri násilnom preťahovaní či nevhodnej manipulácii.
Aké fimózy poznáme?
- Fyziologická – ide o fimózu, s ktorou sa malí chlapci rodia a je úplne v poriadku, ba dokonca žiadúca. Plní totiž ochrannú funkciu a postupne sa predkožka od žaľuďa odliepa. Doba, kedy skutočne dôjde k odlepeniu predkožky je rôzna a nemali by sme ju skracovať. Podľa výsledkov najnovších štúdiíí už vieme, že takmer 90 % chlapcov vie predkožku úplne stiahnuť zhruba vo veku 5 až 6 rokov. Niektorí skôr. Čo je ale dôležité vedieť – niektorým chlapcom nejde pretiahnuť až do puberty. Počas puberty však vplyvom hormónov dôjde k postupnému uvoľneniu.
- Získaná – tento typ fimózy vzniká práve snahou pretiahnuť predkožku čím skôr. Často totiž mamička narazí na lekárov, ktorí to stále odporúčajú, prípadne sa to traduje v rodine a okolí. Práve sťahovaním predkožky, ktorá ešte nie je odlepená môže dôjsť k trhlinkám. Z nich vznikajú jazvy, ktoré vplývajú na elasticitu predkožky, čo spôsobí, že sa zúži a nebude sa dať pretiahnuť. Teto stav môže vzniknúť aj pri častých zápaloch predkožky. Môže to súvisieť s tým, že bábätko trávi čas v plienke dlhšie, ako je vhodné.
- Vrodená – tento typ fimózy je veľmi zriedkavý. Pokiaľ bez vášho zásahu alebo zásahu lekára vzniká problém pri močení, teda moč vôbec nepreteká alebo je tok moču prerušovaný, tenký, môže sa jednať o fimózu vrodenú. Tu je na mieste chirurgický zákrok, aby sa tok moču spriechodnil.
Ako rozlíšiť fyziologickú predkožku od získanej? Je to veľmi jednoduché. Získaná fimóza je typická tým, že otvor je veľmi úzky, kým pri fyziologickej je otvor dostatočne široký ale predkožka je prilepená.
Zúžená predkožka u novorodenca a batoľaťa
Keď sa narodí malý „minimužík“ v drvivej väčšine bude mať predkožku prilepenú k žaluďu. Prvé roky sa bude postupne vyvíjať. Tento vývoj treba rešpektovať. Naopak snaha pretiahnuť predkožku čím skôr je kontraproduktívna a môže viesť k následným problémom, a možno aj k obriezke. Podľa štatistík má zúženú predkožku 96 % novorodencov.
Sťahovať predkožku pri kúpaní? A ako to riešiť?
Ešte stále sa dnes stretávame s názormi, že malým chlapcom treba odmalička sťahovať predkožku. Potom sú tu odborníci, ktorí tvrdia opak. Mnohí totiž postupne zmenili názor a včasné preťahovanie predkožky neodporúčajú. Nové poznatky totiž ukazujú, ze sťahovanie spôsobí viac škody ako pozitív. Často totiž pri neopatrných pokusoch vznikajú jazvičky, do ktorých jednoduchšie vnikajú baktérie. Tie môžu spôsobiť zápal a vzniká kolotoč, ktorý často končí zjazvením a problémovým zúžením a následne chirurgickým zákrokom.
Nie je teda nutné navštevovať lekára, ak má vaše dieťa predkožku prilepenú k žaluďu. Lekára navštívte iba v prípade. ak dieťaťu „stojí“ moč v predkožke alebo močí veľmi slabým prúdom, prípadne trpí nepríjemným zápalom predkožky.
Je dôležité nemýliť si tzv. balooning – vydúvanie do tvaru balónika pri močení, ktorý bol dlhé roky považovaný za problém. Dnes to naopak považujú za začiatok odlepovania a chlapci zbytočne nepodstupujú chirurgické zákroky. Prúd moču by však nemal byť obmedzený a po čase dôjde k úplnému odlepeniu predkožky
Zúžená predkožka – aká je správna hygiena?
Penis dieťaťa umývajte vždy len teplou tečúcou vodou, nesnažte sa ho umývať tak, že predkožku chcete stiahnuť. Nesnažte sa dostať ďalej a dostať dnu mydlo. V prípade, že je predkožka znečistená stolicou z plienky, môžete použiť mydlo zvonku. Vždy používajte mydlo detské, ideálne veľmi jemné bez zbytočných chemických látok, ktoré môžu pokožku dráždiť.
Ak sa aj dá predkožka pretiahnuť, nikdy ju zbytočne nepreťahujte a žaluď neumývajte mydlom. Iba opláchnite teplou vodou. Pamätajte, že predkožku by si malo stiahnuť ideálne samé dieťa, keď príde jeho čas.
Základné pravidlá starostlivosti o predkožku
- nepreťahovať predkožku násilne, môže dojsť aj k parafimóze, kedy nie je možné vrátiť predkožku späť cez žaluď
- predkožku nepreťahovať vo vani, môžu sa tam nachádzať baktérie, ktoré sa veľmi rady usídlia na nesprávnom mieste
- pri preťahovaní môžete spôsobiť spomenuté mikrotrhliny, poučte aj syna, aby si predkožku násilím nepreťahoval
- nikdy nepreťahujte predkožku vo verejných bazénoch, v rybníkoch a podobne
- vo vani nepoužívajte žiadne kúpeľové peny alebo mydlá, ničia prirodzenú mikroflóru
- v prípade zápalu skúste najprv jemnejšie metódy vo forme byliniek
Aká je liečba zápalu predkožky?
V prípade, že dôjde k zápalu, tzv balanitíde a kúpeľ v bylinkách nepomohol, navštívte lekára, ktorý by však nemal predkožku násilne pretiahnuť ale vyčistiť jemne prúdom solného roztoku alebo len čistej vody pomocou striekačky/katétra.
Doma môžete robiť sedacie kúpele a ideálnou bylinkou je slez nebadaný, s ktorou má dobré výsledky mnoho mamičiek. Kúpele môžete robiť častejšie, ideálne 3x denne aspoň niekoľko minút. Slezové kúpele pomáhajú aj v prípade, že sa dlhodobo nechce predkožka odlepiť od žaluďa. Dnes je možné zohnať aj množstvo slezových krémov na tento problém. V prípade, ak by balanitída spôsobila získanú fimózu, čo sa môže stať, bude pravdepodobne nasledovať chirurgický zákrok.
Liečba získanej fimózy
Pri získanej fimóze alebo v prípade, že dlhodobo nedochádza k odlepovaniu predkožky, býva často indikovaná liečba pomocou kortikoidov. Avšak veľmi dobre pôsobí aj macerát zo slezu nebadaného, ktorý často zachráni dieťa pred chirurgockým zákrokom.
Macerát zo slezu si urobíte doma veľmi jednoducho:
Do väčšej nádoby dáte vodu, nesmie byť vriaca, ale studená. Do nej vložíte dve hrste bylinky, ideálne kvetov a necháte macerovať celú noc. Druhý deň vodu ohrejte, aby sa v nej dieťa cítilo príjemne a posaďte ho tam zhruba na 15 – 20 minút. Slez obsahuje triesloviny a slizy, ktoré chránia pokožku a veľmi dobre vplývajú na sliznice, pretože podporujú ich obranyschopnosť pred pôsbením iných látok.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.