Ako pripraviť dieťa na nový kolektív v škôlke či škole

Mnohí z nás rodičov majú predstavu, že ich dieťa, ktoré nemá problém komunikovať a vždy všetko zvláda s úsmevom, nebude mať nejaký vážnejší problém adaptovať sa na nové prostredie školy či škôlky.

Nové prostredie, nové hračky, noví kamaráti, učitelky

Častokrát však prichádza rozčarovanie, keď dieťa nie je schopné vstúpiť do miestnosti plnej detí a vás nechať odísť bez vážnejších problémov. Niekedy doslova vaše dieťa ostáva v amoku v škôlke a vy sa necítite úplne šťastná, keď sa za ním zatvoria dvere. Ako však dosiahnuť stav, aby k tomu nedochádzalo?

Ako pripraviť dieťa na škôlku – prvý musí situáciu zvládať rodič

Dôležité je uvedomiť si, že odlúčením netrpí iba vaše dieťa ale aj vy ako rodič – matka. Musíte sa s tým vyrovnať ako prvá vy, pretože dieťa vo vás cíti neistotu a tým pádom sa neisté cíti aj ono samo.  Čím viac istoty a pohody bude cítiť z vás, tým jednoduchšie sa výrovná s novou situáciou aj dieťa.

Spolupráca s učiteľom

Pomôcť by vám mal hlavne učiteľ. Spolupráca učiteľa s vami a dieťaťom je zásadná. S dieťaťom a učiteľom si sadnite a povedzte si, že učiteľ bude osoba, na ktorú sa dieťa môže obrátiť, ak ho bude niečo trápiť. Ale veľmi záleží, samozrejme, aj od povahy vášho dieťaťa, od toho, aké už je samostatné a od jeho veku.

Ako teda pripraviť dieťa na škôlku ešte pred jeho nástupom?

Naučte dieťa samostatnosti

Dlhšiu dobu pred nástupom do škôlky či školy sa snažte, aby vaše dieťa bolo čo najviac v prítomnosti iných dospelých ako ste vy. Môže to byť suseda, ktorá ho zoberie na nákup alebo mamička jeho kamaráta, ktorá ich zoberie na malý výlet. Čím častejšie bude dieťa bez vás v prítomnosti iných cudzích ľudí, tým je to jednoduchšie pre dieťa a zároveň aj pre vás, keď príde čas.

Príprava vecí, ktoré bude dieťa potrebovať

Všetko, čo bude dieťa do škôlky a školy potrebovať sa snažte nakúpiť spolu s ním. Nechajte ho vybrať si, čo sa mu páči, aby z toho malo radosť a do škôlky sa aj vďaka tomu tešilo viac. Snažte sa, aby veci, ktoré mu do škôlky dáte, vedelo dieťa použiť jednoducho a nemalo s tým problémy, čo ho môže tiež stresovať.

O novom prostredí s ním veľa hovorte a choďte tam v predstihu

Venujte sa téme škôlky už oveľa skôr, ako do nej pôjde. Rozprávajte mu o nových kamarátoch, nových zážitkoch a výletoch, o tom, ako to tam bude vyzerať. Škôlku ešte pred nástupon dieťaťa niekoľkokrát po dohode s učitelkami navštívte, aby sa dieťa s prostredím zoznámilo a pri nástupe nebolo úplne nové.

Už známi kamaráti

Ak je to vo vašich silách a možnostiach, snažte sa zoznámiť s rodinou alebo deťmi, ktoré nastúpia s vaším dieťaťom. Táto situácia je veľmi nápomocná a pomôže dieťa pripraviť na škôlku či školu, samozrejme, vo väčších mestách s tým môže byť problém a nie vždy dokážete nájsť konkrétnu rodinu.

Lúčenie musí byť krátke

Keď už budete s dieťaťom stáť pred škôlkou či školou, snažte sa, aby rozlúčenie bolo čo najkratšie. Nie je dobré tam stáť a otáľať s odchodom, pretože dieťa vycíti vašu neistotu a môže to v ňom vyvolať stres. V niektorých školkách vám zo začiatku umožnia byť spolu s dieťaťom a odísť až neskôr, čo má tiež svoje výhody. Časom dieťa nebude pociťovať úzkosť pri vašom odchode.

 

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe