27. až 30. týždeň tehotenstva

Prejdite s nami vývojom tehotenstva. 27. až 30. týždeň tehotenstva prináša zaujímavé zmeny vo vývoji. Aké zmeny sa týkajú v tomto období bábätka a aké ženy?

Dieťa v 27. až 30. týždni tehotenstva

Bábätko začína priberať na váhe závratnou rýchlosťou. Prežitie v prípade predčasného pôrodu je na úrovni 85%. Už je plne vyvinuté, ale ešte nemá dozreté pľúca.

Dieťa ešte nevie regulovať svoju telesnú teplotu, takže by muselo byť umiestnené v inkubátore, pokiaľ by sa narodilo predčasne. Obličky už plne fungujú a dieťa denne vyprodukuje 0,5 litra moču.

V kostnej dreni sa začínajú vytvárať červené krvinky.

Veľmi rýchlo mu rastie mozog a rozvíja sa nervový systém. Mozog už dokáže vysielať signály do rôznych častí tela. Bábätko má vyvinuté chuťové bunky a teraz už má väčšiu schopnosť rozlišovať chute ako po narodení.

Pohyby

Dieťa má v maternici menej priestoru a pravdepodobne sa bude menej pohybovať. Chráni ho menšie množstvo plodovej vody. Na vašom bruchu sa dajú presne rozoznať hrče od rúk alebo nôh bábätka. Dieťa má už dobre vyvinuté svalstvo.

Dýchanie

Pľúcne mechúriky sú už takmer plne vyvinuté. Bunky pľúc produkujú látku nazývanú surfaktant, ktorá bráni pľúcam, aby medzi nádychom a výdychom ochabli.

Genitálie

U chlapcov semenníky zostupujú najprv do triesel a potom do mieška. Bábätko váži okolo 1300 gramov a meria približne 40 centimetrov.

Tehotenstvo 30. týždeň

Matka v 27. až 30. týždni tehotenstva

Týmto týždňom vám začínajú posledné tri mesiace tehotenstva. Cítite sa pravdepodobne objemná a ťažkopádna, ale stáva sa to pre vás každodennou rutinou. V tomto období sa vám môžu zdať “tehotenské” sny. Tieto sny sú pravdepodobne spôsobené nepohodlnou polohou v posteli a zväčšujúcim sa bábätkom vo vašom bruchu.

Celkové priberanie by sa malo pohybovať okolo 8 až 10 kilogramov od začiatku tehotenstva.

Kŕče

Vyskytujú sa hlavne v noci a sú sprevádzané bolestivými sťahmi svalov v chodidlách a lýtkach. Ich výskyt môže signalizovať nedostatok vápnika.

Opuchy rúk a nôh

Mierne opuchy sú v tehotenstve normálne, keďže telo zadržuje viac vody. Pokiaľ sú opuchy výrazné, je potrebné upozorniť gynekológa, pretože môžu signalizovať gestózy.

Hemoroidy

Tlak hlavy diaťatka môže spôsobiť opuch žíl v oblasti konečníka. Vyprázdňovanie problém ešte zhorší.

Bolesti v krížoch

Sú spôsobené zväčšujúcou sa maternicou a tým, že v prednej časti tela nosíte väčšiu váhu.

Močenie

Bábätko tlačí na močový mechúr a Vy budete pociťovať častejšie nutkanie na močenie.

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

U lekára

Screeningové vyšetrenie na zistenie prítomnosti poruchy metabolizmu cukru – tzv. tehotenská cukrovka – by ste mali mať hotové do ukončeného 28. týždňa tehotenstva.

 

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už máte za sebou 23. až 26. týždeň tehotenstva a čo vás čaká v ďalších týždňoch 31. až 34. týždeň tehotenstva.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe