31. až 34. týždeň tehotenstva

Prejdite s nami vývojom tehotenstva v období od 31. až 34. týždňa tehotenstva. Aké zmeny sa týkajú v tomto období bábätka a aké ženy?

Dieťa

Rysy tváre sú už vyvinuté a tvár je zaoblenejšia a bez vrások. Bábätko by už malo byť otočené v maternici hlavičkou dolu a v tejto polohe zostane až do pôrodu.

Vrchol jeho aktivity nastane počas 32. Týždňa, a tak sa pripravte na prebdené noci. V nasledujúcich týždňoch sa bude pohybovať menej v dôsledku zmenšovania priestoru v maternici. Bábätko bude od 32. týždňa výrazne priberať a jeho váha sa môže až zdvojnásobiť. Obklopuje ho asi 750 ml plodovej vody, jej obsah sa bude v dôsledku rastu dieťaťa postupne znižovať.

Oči

Dokáže sa zamerať na jedno miesto a mrkať. Zorničky sa rozširujú a zužujú, rozoznáva svetlo a tmu.

Pľúca

Stále sa vyvíjajú a pripravujú sa na dýchanie mimo maternicu, v prípade predčasného pôrodu by muselo byť dieťa pripojené na dýchací prístroj. Ostatné orgány sú už plne vyvinuté.

Koža, nechty, vlasy

Nechty už celkom dorástli, vďaka zásobám bieleho tuku je koža viac ružová než červená. Pomocou plodového mazu, ktorý pokrýva celé telo, si bábätko reguluje telesnú teplotu a slúži mu ako zdroj energie. Dieťa môže mať na hlave pomerne veľa vláskov.

Dieťa váži na konci 34. týždňa približne 2145 gramov a je dlhé asi 48 centimetrov.

Tehotenstvo 34. týždeň

Matka

Pôrod sa blíži a Vy sa cítite unavená a potrebujete častejšie oddychovať. Bruško už máte veľmi objemné a prekáža Vám pri bežných denných činnostiach. Tehotenstvo sa stáva únavným a Vy sa už pripravujete na blížiaci sa pôrod. Môžu sa objaviť problémy so spánkom alebo začnete viac zabúdať.

Kontrakcie

Maternica sa spevňuje a sťahuje, čím sa pripravuje na pôrod. Tieto kontrakcie tzv. Braxtonovo-Hicksove kontrakcie, trvajú asi 30 sekúnd a sú nepravidelné, niektoré ženy ich ani nepocítia.

Panva

S blížiacim sa termínom pôrodu sa panva rozširuje, čo spôsobuje bolesti v oblasti krížov.

Popraskané podkožné väzivo

Popraská vtedy, pokiaľ sa natiahne viac, než dovolí bežná elasticita alebo popraská pri veľkom prírastku hmotnosti matky. Jazvy už nikdy nezmiznú, ale časom vyblednú. Doporučujeme pravidelné natieranie prípravkami určenými na strie, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni.

Pálenie záhy a zlé trávenie

Zvierač pri vchode do žalúdka je v dôsledku hormonálnych zmien uvoľnený a žalúdočná kyselina sa vracia do pažeráka. Pred spaním skúste vypiť teplé mlieko a pod hlavu si vložte viac vankúšov.

Krv

Niektoré ženy môžu mať v tomto štádiu nízky obsah hemoglobínu v krvi.

Brucho

Brucho je napnuté tak, že vytlačuje pupok von a je veľmi viditeľná linea fusca (pigmentácia uprostred brucha).

Spánok

Bežné sú poruchy spánku v dôsledku veľkého brucha, ktoré tlačí na vnútorné orgány. Pokiaľ sa v noci prebudíte, máte problém zaspať. Niektoré ženy mávajú nepríjemné sny spojené s blížiacim sa pôrodom. Po prebdených nociach sa snažte maximálne si oddýchnuť v priebehu dňa.

Zo začiatku tehotenstva by ste mala pribrať od 9 do 11 kilogramov.

Pořadí: 0 / 0
vstúpiť do galérie

U lekára

Odporúčané vyšetrenia

Kultivácia z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B.

Poučenie sledovať pohyby 2 x denne – tehotná by mala pocítiť 10 pohybov do 2 hodín.

Pri rizikových pacientkách kultivácia z pošvy na gonokoky (vyšetrenie na kvapavku) a z maternicového krčka na chlamýdie.

 

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už máte za sebou 27. až 30. týždeň tehotenstva a čo vás čaká v ďalších týždňoch 35. až 40. týždeň tehotenstva.

Zdieľajte
Mamy v pohodeMamy v pohodereklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe