7. až 10. týždeň tehotenstva

Prejdite s nami vývojom tehotenstva v období od 7. až 10. týždňa tehotenstva. Aké zmeny sa týkajú v tomto období bábätka a aké ženy?

Dieťa

V tomto období je rast plodu rýchly. Matka cez placentu a pupočník vyživuje dieťa, ktoré na svoj vývin potrebuje stále viac živín.

V prvých týždňoch sa vytvárajú časti tela a vnútorné orgány. Spočiatku sa zárodok skladá z troch vrstiev buniek, ktoré postupne vytvárajú rôzne systémy tela dieťaťa. Zárodok obaľuje tenká priesvitná vrstva vytvorená z kožných buniek. Z dôvodu rýchleho vývinu plodu býva žena veľmi unavená a pociťuje nevoľnosti.

Na konci druhého mesiaca sa začína vyvíjať tráviaci, dýchací a močový systém. Krvný obeh je vytvorený a srdiečko silne bije.

Srdiečko

Bije asi dvakrát rýchlejšie než srdce dospelého človeka. Plodu sa začínajú vyvíjať prsty na končatinách, ale stále ich spája kožné tkanivo. Plod už začína pohybovať končatinami. Hlava je oproti telíčku veľmi veľká, ale tvár už nadobúda rysy. Oči sú po stranách hlavy a je vidieť aj špičku nosa. V tomto okamžiku je vhodné urobiť prvý ultrazvuk.

Končatiny

Plodu sa začínajú vyvíjať prsty na končatinách, ale stále ich spája kožné tkanivo. Plod už začína pohybovať končatinami.

Hlava

Oproti telíčku je hlava veľmi veľká, ale tvár už získava rysy. Oči sú po stranách hlavy a je vidieť aj špičku nosu. V tomto okamžiku je vhodné urobiť prvý ultrazvuk.

Bábätko už cíti chuť a v každej čeľusti sa vytvorilo desať zárodkov zubov, z ktorých vyrastie dočasný chrup.

V desiatom týždni tehotenstva je plod veľký ako malá slivka, váži 4 až 5 gramov a meria 3 až 4 centimetre.

Tehotenstvo 10. týždeň

Matka

V siedmom týždni by už žena mala vedieť, že je tehotná. Váš život sa teraz začína meniť a Vy si uvedomujete, že s príchodom dieťaťa bude všetko nové. Aj partner si začína všímať, že ste “iná”.

Symptómy

Prvým znakom bývajú ranné nevoľnosti a žalúdočné problémy. Dochádza k zmenám v metabolizme aj v krvnom obehu (objem krvi sa zvýši až o 50%). V tomto období sa žene často mení nálada, čo je spôsobené nerovnováhou hormónov. Tiež žena pociťuje časté nútenie na močenie (maternica tlačí na močový mechúr), bolesti chrbta a mierne kŕče a bolesti v podbrušku. Sú spôsobené naťahovaním ligamentov, pomocou ktorých je maternica pripojená k okolitým štruktúram.

Prsia

Zväčšujú sa a stávajú sa ťažšími a jemnejšími.

Pleť  

V deviatom týždni je na vrchole HCG hormón – koža sa môže zdať jemnejšia, často sa vyskytujú problémy s pleťou a vlasmi. Začnite dobre hydratovať pokožku. Na zabránenie vzniku strií je dôležité teraz posilniť elasticitu vašej kože.

V tejto fáze tehotenstva žena ešte väčšinou nepriberá.

Pořadí: 0 / 0
vstúpiť do galérie

U lekára

K prvému vyšetreniu v tehotenskej poradni by malo dôjsť v 6. – 8. týždni tehotenstva, väčšina žien už prichádza s potvrdeným tehotenstvom pomocou tehotenského testu zakúpeného v lekárni.

Čo sa vyšetruje v prvej poradni?

Odoberie sa anamnéza, tj. lekár sa bude pýtať na choroby vaše a vašej rodiny. Tie, ktoré by mohli mať súvislosť s priebehom vášho tehotenstva si poznačí. Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už máte za sebou 1. až 6.týždeň tehotenstva a čo vás čaká v ďalších týždňoch 11. až 14. týždeň tehotenstva.

Zdieľajte
Mamy v pohodeMamy v pohodereklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe