Ako otehotnieť

Aj keď sa to tak môže javiť, tak prirodzené tehotenstvo nemusí byť jednoduchou záležitosťou. Samozrejme, zákon schválnosti funguje aj v tomto prípade. 🙂 Poďte sa pozrieť ako fungujú biologické procesy v ženskom tele a ako otehotnieť.

Ako teda otehotnieť?

U žien s pravidelným 28-denným cyklom by malo dôjsť k vysielaniu signálu o uvoľnení vajíčka zvyčajne pätnásty deň. Vajíčko sa okamžite nasaje do vajcovodu, dlhého slizničného kanálika, ktorý spája vaječník s maternicou. Tu sa potom, čo vaše vajíčko stretne najsilnejšiu spermiu, odohrá všetko podstatné. Sú splnené všetky ideálne predpoklady, pretože hrdlo maternice je otvorené a produkuje tekutý hlien, ktorý navádza spermie v smeru vaječníkov. To je deň „D“ pre počatie dieťaťa!

Regulačné hormóny

Folikul, ktorý ostáva na povrchu vaječníku, nie je nečinný. Vylučuje progesterón, hormón, ktorý má za úlohu pripraviť budúcu kolísku pre dieťa – dutinu maternice. Tá je vystlaná sliznicou nazývanou „endometrium“, ktorá sa postupne mení.

Premeškané rendez-vous?

Čo sa stane, keď spermie „zmeškajú svoje rendez-vous“? Dochádza k zakrpateniu a odumretiu vajíčka. Produkcia progesterónu sa zastaví. Endometrium v maternici zanikne a to je začiatok menštruácie. Nepodliehajte panike! S veľkou pravdepodobnosťou disponujete ešte veľkou rezervou 300–400 vajíčok, ktoré môžu byť oplodnené.

Načasovanie správneho okamihu oplodnenia – ako otehotnieť?

Načasovanie má zásadný význam. Ovulácia je totiž jediným okamihom, kedy principiálne môže dôjsť k oplodneniu, konkrétne medzi desiatym a štrnástym dňom u ženy s normálnym cyklom 28 dní. Ak si prajete prírastok do rodiny, nemali by ste tento okamih premeškať!

V prípade, že je váš cyklus pravidelný, je to jednoduché. Ak ale nie je, nerobte si starosti. Hormóny zodpovedné za ovuláciu môžu totiž občas niekoľko dní „trucovať“. Stačí trochu stresu, vzrušenia, cestovania alebo zmena klímy a vo vašej ovulácii dôjde k zmene. Často sa to všetko odohráva vo vašej hlave! Hypofýza, žľaza, ktorá je súčasťou mozgu (tzv. podvesok mozgový), ovplyvňuje svojimi regulačnými hormónmi vylučovanie vašich pohlavných hormónov, a preto môže byť zodpovedná za malú hormonálnu poruchu.

Oplodnenie vajíčka jedinou spermiou je začiatkom dlhého a napínavého dobrodružstva.

Pomoc lekára a výpočet plodných dní

Neváhajte požiadať svojho lekára o pomoc, aby ste mohli s väčšou presnosťou určiť, kedy začína čas vašej ovulácie. Pritom nesmie chýbať vyšetrenie moču, vyšetrenie krvi, vyšetrenie ultrazvukom a vyšetrenie cervikálneho hlienu. Typickou klasickou metódou určovania ovulácie je dnes, rovnako ako predtým, krivka teplôt nameraných v priebehu niekoľkých mesiacov. Spočíva vo významnom rozdieli teplôt ku koncu ovulácie.

V praxi nie je na tejto metóde nič zložité, ale kým si zvyknete, môže sa vám javiť ako ťažko zvládnuteľný oriešok. Je totiž potrebné dôsledne a vytrvalo teploty sledovať a dávať dobrý pozor na príznaky počas doby ovulácie.

Niektoré príznaky môžu byť prejavom ovulácie, ale nevyskytujú sa vždy:

  • napätie v prsiach a kŕče v podbrušku
  • silnejšie vylučovanie nezapáchajúceho hlienu
  • eventuálna citlivosť v oblasti vaječníkov alebo ľahké krvácenie

Ako vyzerá oplodnenie?

Okamihom ejakulácie sa vydá na cestu asi 400 miliónov spermií! Všetky majú jediný cieľ: dostihnúť vajíčko vo vajcovode a oplodniť ho. Oplodniť vajíčko však môže len jediná spermia. Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených – akonáhle je vajíčko v dohľade, priblíži sa k nemu len 1000 až 2000 spermií. Preživšie spermie obklopia vaječnú bunku, ktorá je 40× väčšia ako ony samy. Ale iba jedinej spermii sa podarí preniknúť dovnútra vajíčka. Potom dôjde k splynutiu (fúzii) jadra „víťaznej“ spermie s jadrom vajíčka. Oplodnenie sa podarilo! Vytvára sa maličké vajíčko – vaše budúce dieťatko.

Oplodnenie - ako otehotnieť

Oplodnenie – ako otehotnieť

O kľude nemôže byť ani reč – oplodnené vajíčko musí opustiť vajcovod a zahájiť putovanie do maternice. Na to, aby dosiahlo svoj cieľ, potrebuje tri až štyri dni. Musí cestovať tak dlho, až kým sa ponorí do mäkkej sliznice maternice. Akonáhle sa v nej nachádza, začína sa usadzovať. Pevne sa v maternici uchytí a až do okamihu pôrodu sa z tohoto miesta nepohne.

Príznaky vzniku tehotenstva:

  • vynechanie menštruácie
  • únava
  • napätie v prsiach
  • nevoľnosť
  • zvýšené vylučovanie moču

Ak vám bolo tehotenstvo potvrdené, pripojte sa do našej Facebookovej skupinky Mamičky Happy Baby. Budeme s vami zdieľať vaše radosti aj starosti a ako prvé sa dozviete o nových testovaniach, súťažiach a ďalších akciách pre mamičky.

Prihláste sa tiež k odberu nášho newsletteru a dostávajte správy z vášho bruška.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe