Práve správne pripútanie a vedenie pásu pod rastúcim bruškom je na zaistenie ochrany zdravia budúcej mamičky aj samotného plodu veľmi dôležité. Bezpečnostné pásy sú určené aj pre tehotné ženy, ktoré sa môžu pohodlne pripútať. Ramenný pás sa vedie cez hrudník, medzi prsiami a spodný pás sa posunie čo najnižšie pod brucho. Takto je chránená matka aj plod.
Bezpečnostné pásy
Ďalším pomocníkom pre bezpečné a predovšetkým pohodlné pripútanie tehotných žien bezpečnostnými pásmi v automobile je tehotenský pás. Tehotenský pás vedie spodný automobilový pás pod bruchom tehotnej ženy. Tento pás stačí položiť na sedadlo automobilu a pomocou pásky s prackou ho pripevniť okolo operadla. Potom sa budúca mamička posadí na sedadlo s pásom a pripúta sa klasickým spôsobom trojbodovým bezpečnostným pásom. Spodný automobilový pás potom už len stačí stiahnuť pod bruško, zacvaknúť ho do úchytky a skontrolovať polohu ramenného automobilového bezpečnostného pásu.
Oba spôsoby chránia nenarodené dieťa už v prvých fázach tehotenstva a budúcej matke prinášajú pokoj a pohodlie pri jazde autom, či už ako vodičke alebo spolujazdkyni.
Pútajte sa vždy a správne
Podmienkou správneho fungovania bezpečnostných pásov je ich správne použitie. Preto treba dávať pozor na to, aby pás bol upevnený cez plece a hruď, rozhodne nie cez krk. Správne zapnutie bezpeč-nostného pásu trvá iba 2 sekundy, ktoré môžu rozhodnúť o živote. Nikdy si neumiestňujte pás za chrbát ani pod ruku – môže vás to stáť život.
Účinnosť bezpečnostného pásu na prednom sedadle sa pri kolízii znižuje, ak spolujazdec na zadnom sedadle nie je pripútaný – môže smrteľne zraniť cestujúcich na predných sedadlách. Pod pásy nepatria tvrdé ani ostré predmety, pri kolízii by mohli spôsobiť veľmi vážne zranenia. Neodporúčajú sa napríklad ani zopnuté vlasy, ani sponka vo vlasoch, ktorá by sa pri nehode a náraze mohla stáť doslova smrtiacou zbraňou.
Obe ruky vždy na volante a v správnej pozícii
Volant treba držať v polohe tri štvrte na tri. Iná poloha je dnes neprípustná. Pri vystrelení airbagu v tejto polohe dochádza k prirodzenému roztvoreniu rúk. V prípade akejkoľvek inej polohy rúk na volante airbag vystrelí ruky proti tvári alebo ruky poláme, ak sú prestrčené cez veniec volantu. Poloha tri štvrte na tri je kľúčová aj z ďalšieho hľadiska. Jedine v tejto polohe držania volantu môže vodička pri riešení kritickej situácie v prípade nutnosti maximálne otáčať volantom bez prehmatávania. Pokrčené ruky pri náraze okrem toho znižujú riziko vzniku kompresných zlomenín.
Čo nikdy nerobte
Nedávajte si nohy na palubnú dosku
Aj pri pomalej jazde v kolóne a nehode pri nízkej rýchlosti okolo 30 km/h sa môže airbag aktivovať. Ten vyletí rýchlosťou 300 km/h z miesta, kde sú nohy položené, smerom k hlave. Následkom sú komplikované zlomeniny nôh, ťažké poranenia lebky, zranenia často nezlučiteľné so životom.
Pri jazde si extrémne nesklápajte sedadlo
Poloha „v ľahu“ je nebezpečná, pretože hrozí, že pri nehode a tiež pri prudkom krízovom brzdení sa telo prešmykne pod pás. Alebo pás nezachytí telo tak, ako má, teda na hrudníku a za boky. Potom hrozia ďalšie zranenia.
Pri cestovaní autom nespite.
Ani pri dlhších cestách nespite v ľahu na zadných sedadlách. Už pri krízovom brzdení letí nepripútaný človek dopredu. Aj malé dieťa s hmotnosťou 10 kilogramov má pri náraze pri rýchlosti 50 km/h hmotnosť 140 kg a pôsobí na neho preťaženie 14 G! Žena vážiaca 60 kg bude mať hypotetickú hmotnosť 850 kg! Nepripútané telo zájde v takomto prípade pod predné sedadlá, pričom si doslova na kúsky poláme nohy, alebo preletí cez predné sedadlá a svojou hmotnosťou ťažko zraní cestujúcich vpredu.
Nešoférujte v sandáloch
Pri sandáloch a topánkach bez pevnej päty hrozí riziko, že sa v nevhodnej chvíli zošmyknú, môžu sa dokonca dostať pod pedál alebo inak znemožniť šoférovanie. Do auta sa odporúča ľahšia športová obuv s pevnou pätou.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na FB, alebo nás sledujte na Instagrame.