Dĺžka tehotenstva a výpočet termínu pôrodu

Asi vás tiež na začiatku trápila otázka, ako sa vlastne meria dĺžka tehotenstva. Jeho trvanie vám pomôže odmerať gynekológ a stanoví vám aj približný termín pôrodu.

Dĺžka tehotenstva a jej výpočet

Tehotenstvo začína, keď dôjde k splynutiu spermie a vajíčka. Môže to byť hneď prvý deň ale s kluďom aj tretí deň po pohlavnom styku. Pri výpočte dĺžky tehotenstva sa však vychádza z dátumu prvého dňa vašej poslednej menštruácie, a tiež pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

Dĺžka tehotenstva v týždňoch

Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov (+/- 2 týždne), čiže zhruba 280 dní, presne sa hovorí o 10 lunárnych mesiacoch, ktoré ale sú presne štvortýždenné. Toto obdobie sa nakoniec rovná deviatim kalendárnym mesiacom, ale na kalendárne mesiace sa neprepočítava. V tehotenskej knižke budete mať preto napríklad záznam 12 +3, čo znamená, že ste v 12. týždni plus ďalšie tri dni.

V prípade, že sa vaše bábätko narodí pred 37. týždňom, hovorí sa o predčasnom pôrode. Naopak po 42. týždni ide o prenášanie.

dĺžka tehotenstva

Dĺžka tehotenstva – jednotlivé mesiace

Výpočet pôrodu podľa dňa oplodnenia

Ak žena vie presne deň oplodnenia, čo je tiež možné, ale gynekológovia s touto možnosťou veľmi nepracujú, môže si budúca mamičky vypočítať termín pôrodu, ak si pripočíta 267 dní. Toľko totiž bežné normálne tehotenstvo trvá.

Podeľte sa tiež o svoje radosti a starosti počas tehotenstva s ostatnými mamičkami v našej uzatvorenej skupine na Facebooku.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe