Dĺžka tehotenstva a výpočet termínu pôrodu

Asi vás tiež na začiatku trápila otázka, ako sa vlastne meria dĺžka tehotenstva. Jeho trvanie vám pomôže odmerať gynekológ a stanoví vám aj približný termín pôrodu.

Výpočet dĺžky tehotenstva

Tehotenstvo začína, keď dôjde k splynutiu spermie a vajíčka. Môže to byť hneď prvý deň ale s kluďom aj tretí deň po pohlavnom styku. Pri výpočte dĺžky tehotenstva sa však vychádza z dátumu prvého dňa vašej poslednej menštruácie, a tiež pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

Dĺžka tehotenstva v týždňoch

Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov (+/- 2 týždne), čiže zhruba 280 dní, presne sa hovorí o 10 lunárnych mesiacoch, ktoré ale sú presne štvortýždenné. Toto obdobie sa nakoniec rovná deviatim kalendárnym mesiacom, ale na kalendárne mesiace sa neprepočítava. V tehotenskej knižke budete mať preto napríklad záznam 12 +3, čo znamená, že ste v 12. týždni plus ďalšie tri dni.

V prípade, že sa vaše bábätko narodí pred 37. týždňom, hovorí sa o predčasnom pôrode. Naopak po 42. týždni ide o prenášanie.

Výpočet podľa dňa oplodnenia

Ak žena vie presne deň oplodnenia, čo je tiež možné, ale gynekológovia s touto možnosťou veľmi nepracujú, môže si budúca mamičky vypočítať termín pôrodu, ak si pripočíta 267 dní. Toľko totiž bežné normálne tehotenstvo trvá.

Zdieľajte
Jamieson_zpět do školyJamieson_zpět do školyreklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe