Jód v tehotenstve

Rovnako ako aj iné minerály, jód je v tehotenstve veľmi dôležitá zložka potravy. Ako ale mamička vie jód doplniť?

Dôležitosť jódu v tehotenstve

Jód je jedným z najdôležitejších prvkov, ktorého nedostatok môže mať v tehotenstve neblahý vplyv na vnútromaternicový vývoj plodu. Dopĺňať by ho mali aj ženy, ktoré dojčia svoje deti. V prípade, že by matka mala jódu skutočne veľký nedostatok, mohlo by dôjsť k poškodeniu, a to trvalému a veľmi vážnemu, vývoja centrálnej nervovej sústavy, tzv, kreténizmus.

Nedostatok jódu počas tehotenstva môže mať vplyv aj na duševný a telesný vývoj, keďže dochádza ku kolísaniu tyreoidálnych hormónov. Následkom toho, môže dôjsť neskôr k problémom pri učení dieťaťa a jeho chápania. V podstate sa dá povedať, že deti, ktorých matky trpeli v tehotenstve nedostatkom jódu majú IQ nižšie.

Jód a jeho zdroje

Jód je samozrejme súčaťou soli, ktorú po predchádzajúcich historických skúsenostiach s jeho nedostatkom, jodidujeme. Jediným problémom je, že po otvorení klasickej jodidovanej soli, dochádza k vyparovaniu jódu a jeho obsah následne klesá.

Odporúča sa konzumovať cca 25 mg jódu denne počas tehotenstva.

Ďalšími zdrojmi je hlavne soľ morská, kde sa jód vyskytuje prirodzene. Potom sú to morské riasy, morské ryby a iné živočíchy, ktoré by mali patriť do jedálnička tehotnej ženy. Z našich bežných stredoeurópskych zdrojov sú to ľanové semienka.

Je preto veľmi vhodné, aby sa morské ryby či riasy stali súčasťou nášho jedálnička aspoň 2x do týždňa. Jód v prirodzenej forme pre nás neznamená nebezpečenstvo, ak ho konzumujeme s mierou. Nie je nutné konzumovať denne morské ryby a riasy a dopĺňať ho zároveň prostredníctvom doplnkov. Dôležité je konzumovať ho pravidelne, ako sme spomínali vyššie.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe