Masáž počas tehotenstva

Občas je očakávanie potomka skutočne vyčerpávajúce, zvlášť, ak mamička chodí do náročnej práce, či už po stránke fyzickej alebo psychickej. Masáž počas tehotenstva je riešením, ako trochu pomôcť zlepšeniu nálady a načerpať príjemnú energiu.

Tehotenská masáž

Masáž počas tehotenstva je odlišná od masáže klasickej. Dôležité je, aby masér kládol dôraz na jemnosť a zbytočne netlačil. Masér by mal masírovať mamičku dlaňami alebo spojenými prstami. Klasické hmaty a tlaky by sa vôbec používať nemali, aby sa príliš neaktivoval lymfatický systém. Tiež sa kladie dôraz na to, aby sa masér pri masáži vyhýbal členkom, chodidlám a šiji. Tu sa nachádzajú totiž body, ktorých masírovanie môže mať vplyv na vyvolanie predčasného pôrodu.

Benefity masáže počas tehotenstva

Takmer všetky mamičky, ktoré nemajú žiadne vážne komplikácie, si môžu v druhom a treťom trimestri dopriať pravidelne masáž. Tehotenská masáž im pomôže s bolesťami chrbta, pomáha pri opuchoch nôh, pretože odvodňuje organizmus, zlepšuje správne držanie tela matky a skvalitňuje spánok, ktorý je v tehotenstve, zvlášť vo vyššom štádiu, veľmi spretŕhaný.

Pozor! V prvom trimestri by sa masáže vykonávať nemali.

Masáž mamičke prináša uvoľnenie a skľudnenie, vďaka čomu má blahodarný vplyv aj na samotné bábätko. Dokonca veľmi dobre vplýva na metabolizmus budúcej mamičky.

Masírovanie tehotnej ženy je vhodné v sede alebo v ľahu na boku.

Masážne oleje

Na masírovanie sa používajú masážne oleje, ideálne v bio kvalite. Môže ísť o kokosový, mandľový, jojobový, marhuľový či slnečnicový olej. Do nich sa môže pridať kvapôčla kvalitného éterického oleja. Platí však, že používanie éterických olejov, je možné jedine pod dohľadom odborníka, ktorý sa vyzná v ich účinkoch.

Viac o éterických olejoch v článku Aromaterapia v období tehotenstva a pri pôrode. Mnohé byliny sú totiž v tehotenstve kontraindikované. Použiť sa môžu aj krémy vhodné pre tehotné mamičky a na masírovanie.

Kedy sa však masáži vyhnúť?

Ak máte počas tehotenstva problémy, ako sú akútne infekčné ochorenia, nachladnutie, onkologické ochorenia, ochorenia dutiny brušnej alebo trpíte silnou tehotenskou nevoľnosťou alebo hnačkami, masáži sa vyhnite.

Kontraindikáciou pre masáž je aj diabetes u matky. Pri kŕčových žilách však platí, že sa stačí vyhnúť miestam, kde sa nachádzajú. V takom prípade môže mať masáž veľmi dobrý vplyv práve pri problémoch s kŕčovými žilami. Tiež nie je vhodné masírovať budúcu mamičku, ak trpí na kožné ochorenia ako je ekzém a pod.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe