Strie – ako im predchádzať a ako ich liečiť?

V priebehu tehotenstva pokožka prirodzene stráca svoju elasticitu. V súvislosti s priberaním hmotnosti sa tak na koži skôr či neskôr začnú objavovať ružové strie, ktoré sa môžu rozšíriť na brucho, prsia alebo stehná. Proti tehotenským striám je potrebné zakročiť včas. Ak chcete predísť následnej intenzívnej starostlivosti o pokožku, aby ste znížili ich viditeľnosť, je nutné na pokožku nanášať špeciálne krémy a jemne s nimi dané miesto masírovať.

Ako najčastejšie vznikajú strie? 

  • nedostatočná starostlivosť o pokožku
  • rodinná dedičnosť
  • nárast telesnej hmotnosti či napínanie pokožky
  • nesprávna výživa

Už popísané pajazievky alebo strie sú najčastejším kozmetickým problémom v období tehotenstva. Ak chcete výrazne znížiť riziko ich vzniku, mali by ste sa o pokožku začať starať ešte pred plánovaným počatím. Skutočne účinné krémy vhodné ako prevencia vzniku strií alebo pre následné „zneviditeľnenie“ už vzniknutých strií, nájdete predovšetkým v lekárňach. Krémy a masážne gély by mali obsahovať predovšetkým kyselinu hyaluronovú a elastín.

strie

Tehotenské strie

Kyselina hyaluronová

Je to telu vlastná látka, ktorá je obsiahnutá v ľudskom väzivovom tkanive. Ovplyvňuje produkciu kolagénu a elastínu a je zodpovedná za schopnosť kože viazať vodu. Množstvo kyseliny hyaluronovej určuje elasticitu kože; jej obsah je pre zaujímavosť najvyšší vo väzivovom tkanive novorodeniat. Kyselina hyaluronová pleť hydratuje a zjemňuje, stimuluje tvorbu nových buniek, a je teda dôležitá pri predchádzaní vzniku strií.

Dôležité je zakročiť skôr, ako strie vzniknú. Akonáhle sa raz vyskytnú, potom už nikdy úplne nezmiznú. Po pôrode však postupne vyblednú a sú menej viditeľné.

Elastín a strie

Elastín je proteín podobný kolagénu, ktorý je hlavnym komponentom elastických vlákien. Je zodpovedný za elasticitu našej kože a je rovnako súčasťou stien našich artérií alebo pľúc. Spoločne s kolagénom napomáha tomu, aby sa kôža naťahovala ale nezostali na nej viditeľné následky náhleho úbytku alebo zvýšenia telesnej hmotnosti. Elastín môže byť poškodený hneď niekoľkými faktormi – fajčením, stresom či hladinou hormónov.

Pozrite sa do našej rubriky Testovanie, kde mamičky mohli testovať niekoľko rôznych prípravkov, ktoré strie zmierňujú alebo predchádzajú ich vzniku.

Podeľte sa tiež o svoje skúsenosti s mamičkami v našej uzatvorenej skupine na Facebooku.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe