Tehotná žena zažíva kolotoč hormonálnych zmien. Menia sa jej chute a kvôli tomu často konzumuje potraviny, ktoré nemajú dobrý vplyv na zuby, zubnú sklovinu ani ústnu mikrobiotu. Raz je to niečo príliš kyslé, potom zas príliš sladké. Je ale veľmi dôležité dbať o ústnu hygienu, aby sa neobjavila tehotenská gingivitída.
Gingivitída – zápal ďasien
Navyše niektoré nastávajúce mamičky v prvých mesiacoch tehotenstva zvracajú, a práve kvôli dávivému reflexu sa môže zhoršiť kvalita ústnej hygieny, na ktorú môže mať negatívny vplyv aj zvýšená únava. Väčšina baktérií, ktoré prenikajú do nášho tela, doňho vstupujú práve ústami. A tu sa nachádza naša prvá obranná línia. Nerovnováha ústnej mikrobioty môže viesť k celej rade problémov.
Skoro všetky mamičky už počuli, že každé dieťa nás stojí jeden zub. Ako je to teda v tehotenstve so zubami nastávajúcej mamičky a čo môžeme urobiť pre to, aby nám zuby a celá ústna dutina zostala v poriadku?
Tehotenská gingivitída a zubné kazy
Gingivitída je vlastne zápal ďasien. Ide o vôbec najčastejší zápal v ľudskom tele a trpí ním aj veľké percento tehotných žien. Zápal sa prejavuje krvácaním ďasien pri čištení zubov, ale niekedy môže ísť aj o krvácanie samovoľné. Ďasná sú začervenané, môžu byť opuchnuté, lesknú sa a môžu trochu pobolievať. Budúca mamička by mala počas tehotenstva navštevovať zubára, aby prípadnú gingivitídu odhalil.

Tehotenská gingivitída
Parodontóza
Parodontóza je výsledkom neliečeného zápalu ďasien a okolitého aparátu, na ktorom sú zuby zavesené. Spôsobuje ho zanedbaná ústna hygiena. Neliečená parodontóza končí vo väčšine prípadov vypadávaním zubov.
V mnohých vedeckých štúdiách sa dokonca objavujú náznaky, že neliečená paradontóza môže byť príčinou predčasného pôrodu.
Na vzniku zubného kazu sa veľmi často podieľajú baktérie zo skupiny streptococcus mutans, ktoré znižujú pH v ústnej dutine. Následne dochádza k demineralizácii zubnej skloviny. Prejavom bakteriálnej nerovnováhy môže byť aj zápach z úst – halitóza – tento problém sa môže objavovať opakovane alebo zotrvávať.
Ústna hygiena
Ako na prevenciu gingivitídy a zubného kazu v tehotenstve? Ústna hygiena, pravidelné kontroly u zubára, výber správnej zubnej kefky (prípadne sonickej), vhodná zubná pasta a konečne aj kvalitné probiotiká, ktoré podporujú správnu ústnu mikrobiotu – na nič z tohoto by ste nemali zabudnúť. So zubárom sa poraďte aj o správnej technike čištenia zubov.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 6. 5. 2021