Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat

Už ste na konci a stále sa nič nedeje? Viete, že mnohokrát lekári vykonajú tzv. hamiltonov hmat bez toho, aby vás upozornili? O čo sa vlastne jedná a je skutočne bezpečný a potrebný?

Hamiltonov hmat

Hovoríme tak lekárskemu úkonu starému už 211 rokov. Túto techniku objavil James Hamilton v roku 1810. Je jednou z mnohých techník ako umelo vyvolať pôrod.

Ako prebieha tento hmat?

V prípade, že lekár usúdi, že je nutné vyvolať pôrod, či už kvôli tomu, že tehotenstvo trvá príliš dlho alebo je bábätko veľmi veľké či kvôli inému problému, často sa používa Hamiltonov hmat. Väčšinou pri gynekologickej prehliadke lekár mechanicky naruší pomocou prstov, resp. ich vsunutím dostatočne hlboko do pochyvy, a krúživými pohybmi v strede krčka maternice blany krčku. Táto technika, hoci sa o nej píše ako o takmer bezbolestnej, nie je úplne príjemná a jedná sa, aspoň podľa mamičiek, o veľmi bolestivý výkon.

Snahou tohto výkonu je, aby sa spustila tvorba prostagladínu a spustil sa tak pôrod, práve uvoľnením časti plodových obalov. Po ňom môže mamička špiniť alebo začať slabo krvácať. Súčasťou výkonu sú aj bolesti brucha, ktoré by sa mali stupňovať, čo značí, ze sa pôrod pomaly spúšťa. Zhruba do 48 hodín by malo k pôrodu dôjsť.

Je Hamiltonov hmat nutné konzultovať s rodičkou?

Platí tu však veľmi dôležité a veľmi jasné pravidlo. A to, že tento úkon sa môže zrealizovať iba so súhlasom budúcej mamičky. Lekár ho nesmie vykonať sám od seba, čo sa paradoxne stáva často. Na budúcej mamičke bez upozornenia lekár vykoná niečo s čím nie je uzrozumená, a možno by sa tomu rada vyhla. Treba si preto uvedomiť, že vtedy nekoná so súhlasom rodičky, a tento výkon je napadnuteľný.

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat by mal lekár konzultovať s tehotnou mamičkou

Prečo sa neponáhľať?

Každý pôrod má svoj čas. Každé bábätko sa chystá na svet v inú dobu. Nie je úplne správne pomáhať bábätku na svet v nesprávnu dobu, pretože môže naopak táto snaha dopadnúť zle a pôrod sa môže zastaviť, čo sa veľmi často stáva. Paradoxne potom bude nutné použiť ďalšie prostriedky na urýchlenie pôrodu, ako je napríklad umelý oxytocín. Tiež sa môže stať, že bude musieť byť pôrod ukončený pomocou klieští či cisárskym rezom.

Aké sú jeho nevýhody?

V podstate je tento zákrok veľkým zásahom do prirodzeného pôrodu a tak je jeho použitie sporné. Môže totiž spôsobiť úplne prethrnutie plodových blán. Tiež môže spôsobiť zanesenie infekcie do maternice. Hlavne v prípade, keď je mamička pozitívna na Streptokoka B. Z toho dôvodu by sa mal tento hmat skutočne používať len vo výnimočných prípadoch.

V prípade, že má mamička nejaké problémy, je dokonca kontraindikovaný, ide hlavne o rôzne abnormality placenty alebo, ak je indikovaný cisársky rez.

Kedy je vhodné Hamiltonov hmat použiť?

  • v prípade, že ide o dlhé prenášanie po termíne – hovorí sa o týždni po termíne
  • ak počas tehotenstva nastali komplikácie – cukrovka, vysoký krvný tlak, vážne infekcie a pod.
  • v prípade, ze je plod väčší ako 4000 g
  • ak rodičke odtiekla plodová voda ale pôrod sa nerozbehol a naopak hrozí bábätku aj mamičke infekcia

Ako sa mu vyhnúť?

Ak ste si istá, že nechcete, aby k tomuto zákroku došlo, je fajn na to svojho lekára upozorniť, v prípade, že budete rodiť u iného lekára v nemocnici, napíšte si to do svojho pôrodného plánu alebo sa dohodnite so svojou dulou, ak ste si k pôrpdu vybrali, aby danú situáciu kontrolovala. Ak sa vás lekár opýta a vy s ním budete súhlasiť, je to samozrejme vaša voľba a nikto vám to vyhovárať nebude.

Je nutné si uvedomiť, že Hamiltonov hmat, zvlásť ak žena ešte na pôrod nie je pripravená a je to príliš skoro, nemusí pôrod vyvolať. 

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

 

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe