Horčík v tehotenstve

Väčšinou sa mamička stretne s potrebou horčíka v tehotenstve, keď ju v noci trápia veľmi často nepríjemné kŕče. Ako to však s horčíkom v tehotenstve je?

Jednoznačne platí, že by mala žena počas tehotenstva dbať na stravu. Strava by mala byť kvalitná a výživná a obsahovať čo najviac stopových prvkov, ktoré okrem nej potrebuje na svoj vývoj aj dieťatko v brušku. Zvlášť stopové prvky ako vápnik, horčík, sodík, zinok, draslík či fosfor a železo sú v tehotenstve veľmi dôležité.

Horčík v tehotenstve – kde ho nájdeme

Jedným z veľmi dôležitých stopových prvkov je práve horčík. Jeho potreba je cca 400 mg denne počas tehotenstva. Žena by mala dbať na kvalitnú stravu, ktorá horčík obsahuje a mala by ju denne zakomponovať do svojho jedálnička. Problém môže nastať, keď dochádza k spracovaniu základných potravín spôsobom, kde dochádza k úbytku horčíka v strave. Zvlášť vyprážanie, konzervovanie potravín a čistenie múky ochudobňuje potraviny od horčíka.

Potraviny obsahujúce horčík

Horčík obsahujú orechy – para orechy, kešu, mandle a iné, ale aj strukoviny – fazuľa, sója, mungo, hrach či šošovica. Veľa horčíka obsahuje aj zelená listová zelenina ako šaláty, špenát či mangold. Samozrejme, je veľa horčíku v múke, ale je ideálne, keď je celozrnná. Horčík nájdete aj v rybách, ako je napríklad losos a tuniak alebo v čokoládových bôboch či avokáde.

Nedostatok horčíka v tehotenstve

Ak má žena nedostatok horčíka v tehotenstve, prejaví sa to u nej napríklad tvrdnutím bruška alebo veľmi nepríjemnými kŕčmi počas noci. Dlhodobý nedostatok horčíka v tehotenstve však môže mať vplyv aj na bolesť hlavy, prerušovaný nekvalitný spánok a dokonca môže spôsobiť až depresívne stavy.

Bolo zistené, že dostatok horčíka v tehotenstve znižuje výskyt ekzému či iných kožných ochorení u narodených detí.

Nedostatok horčíka môže stáť aj za vznikom gestózy, kde dochádza k opuchom, tehotná žena ma vysoký tlak a problémy s obličkami.

Ako horčík v tehotenstve doplniť

Ideálne je, ak sa to podarí stravou. Ale pri spôsobe spracovania potravín, ako už bolo spomenuté, to môže byť občas ťažšie. Ak však žena pociťuje jasné prejavy nedostatku horčíka, je možné doplniť ho pomocou suplementov. Existuje veľké množstvo horčíka na trhu, ale jeho vstrebateľnosť je diskutabilná. Záleží od tipu zloženia, veľmi dobrú vstrebateľnosť má napríklad citrát horečnatý, bisglycinát horečnatý alebo schusslerove soli. Vždy sa ale poraďte so svojím gynekológom či pôrodnou asistentkou.

 

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe