Kašel v tehotenstve

Ani v tehotenstve vás neminú bežné zdravotné problémy, ako je kašeľ spôsobený nachladnutím či chrípkou. V tehotenstve sa však pri kašli nesmú brať všetky bežne dostupné lieky.

Kašeľ v tehotenstve

Kašeľ môže byť spôsobený obyčajným nachladnutím alebo chrípkou či ochorením horného dýchacieho traktu. Je veľmi dôležité, aby sa budúca mamička s kašľom vysporiadala čo najskôr a nedošlo k závažnejšiemu posunu smerom dolu a možnému zápalu pľúc.

Liečba kašľa v tehotenstve

Pri liečbe je nutné dbať na to, aby mamička použila správne lieky. Mnohé sú totiž v období tehotenstva kontraindikované. Je preto veľmi dôležité poradiť so svojím lekárom, ktorý vie, ktoré lieky sú v tehotenstve vhodné. Zvlášť preto, že mnohé sirupy a lieky na kašeľ sú voľnopredajné, no napriek tomu sa v tehotenstve používať nemôžu.

Zakázané sú hlavne lieky s obsahom kodeínu, okrem nich sem ale patrí napríklad aj Mucosolvan či Bromhexin. Niektoré sa zas neodporúčajú v prvom trimestri (Sinecod, Humex a pod.) alebo majú iné obmedzenia.

Prírodná liečba kašľa

Kašeľ v tehotenstve môžete liečiť aj pomocou byliniek, ale aj tu je dôležitá ostražitosť. Bohužiaľ, aj mnohé bylinky sú v tehotenstve kontraindikované. Môžete si ale určite urobiť čaj z lipy, čiernej bazy, skoroceľu či šípok. Šípky obsahujú aj veľa vitmínu C, ktorý podporí vašu imunitu počas ochorenia. Vhodná je aj echinacea.

Čaj z čiernej bazy v tehotenstve piť môžete

Tiež môžete použiť vonné oleje, tzv. aromaterapiu. Vonné oleje vám pomôžu uľahčiť aj zhoršené dýchanie. Aj tu ale platí, že je nutné orientovať sa v tom, ktoré oleje sú vhodné alebo nie. Ak máte v okolí aromaterapeutku, nechajte si poradiť, ktoré oleje sú pre vás ideálne. Určite ale môžete použiť eukalyptus, kadidlo alebo aj grep, ktorý má blahodárny vplyv na váš imunitný systém.

V prvom trimestri sa neodporúčajú kvôli opatrnosti žiadne vonné oleje.

Môžete využiť aj homeopatiká, ako je napríklad sirup Stodal. Ak máte po ruke homeopata a volíte tento spôsob liečby, určite vám poradí ako postupovať a predpíše špecifické homeopatiká podľa tipu problému.

Prevencia v tehotenstve

Keďže tehotenstvo je samé o sebe veľký nápor na organizmus ženy, je vhodné podporovať imunitný systém budúcej mamičky od začiatku tehotenstva až do konca. Vitamín C vo vyšších dávkach či vitamín D vo vhodnej forme sú veľmi vítané.

Ideálne je však, aby bola strava budúcej mamičky pestrá. Zvlášť ovocie alebo zelenina by mali byť súčasťou každého jedla počas dňa. Určite má zmysel používať aj kvalitné oleje za studena lisované, ktoré sú zdrojom vitamínu E.

V rámci prevencie je dobré vyhýbať sa miestam, kde sa sústreďuje veľké množstvo ľudí a radšej voliť prechádzku v prírode.

 

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe