Lekár radí – alergie počas tehotenstva

Lekář radí

V tomto článku nájdete rady a odporúčania odborného lekára pri problémoch, ako sú alergie počas tehotenstva, kýchanie a pod. Článok je súčasťou série “Lekár radí”, ktorá sa vždy venuje určitej téme z oblasti zdravia.

Ako na alergie počas tehotenstva 

Je tu opäť jar – pre mnohých ľudí najkrajšie ročné obdobie, pre niekoho je to ale obdobie upchatého nosa, dušnosti alebo slziacich očí. Alergie sa postupom času stali v populácii bežným ochorením. Peľová alergia dokáže byť veľmi nepríjemná, a to hlavne behom tehotenstva. Čo teda môžete urobiť na zmiernenie ťažkostí? Jednou z metód je, čo možno najviac eliminovať stres behom dňa, pretože stres môže príznaky alergie zhoršiť. Pokiaľ vonku silne poletuje peľ, mal by človek radšej zostať doma a nechať okná zatvorené. Ako sa bude alergia na peľ a na trávy rozvíjať počas tehotenstva, často nie je ľahké predvídať. U mnohých žien sa vplyvom hormonálnych zmien alergia výrazne zlepší, jej príznaky sa však môžu tiež zhoršiť. Pri obzvlášť silnýc

h problémoch existujú lieky, ktoré môžu byť užívané aj v priebehu tehotenstva. Užívanie liekov však musí byť vždy konzultované s lekárom. Nie je to len jar, kedy sa mnoho tehotných žien potýka s alergiami. Existuje celá rada ďalších spúšťačov alergií, ako je napríklad prach v domácnosti, zvieracie chlpy alebo potravinová intolerancia. Tu platí rovnaké odporúčanie ako pri peľovej alergii: Vyhýbajte sa prípadným spúštačom ako aj stresu a dohodnite sa s vaším lekárom na možnej medikácii.

Alergie počas tehotenstva

Alergie počas tehotenstva

Tipy a rady lekára

Pri alergiách počas tehotenstva veľmi pomôže identifikácia alergénu. Iba tak je možné zmysluplne zastaviť pôsobenie alergénu. Spolu s antialergénne pôsobiacimi substanciami sú tehotnej žene nasadené, po mnoho rokov osvedčené lieky, hlavne antihistaminiká.

Pokiaľ sú tieto lieky málo účinné, je môžné aj v tehotenstve úspešne použiť tiež kortizóny.

Dr. Ewald Aigner

Gynekológ

 

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe