Nádcha v tehotenstve

Tehotenstvo je krásnym, ale tiež výnimočným stavom v živote ženy – deväť mesiacov prebiehajú vo vašom tele veľké zmeny, na ktoré musíte ako nastávajúca mamička brať ohľad a riadiť podľa nich svoj každodenný život. A platí to aj pri nádche!

V tehotenstve opatrne

Zvlášť to platí v období chorôb a pri užívaní liekov, pretože nie všetky lieky sú pre vaše nenarodené bábätko bezpečné. Aj pri bežnej nádche je potrebné pristupovať k liečbe opatrne. Okrem infekčnej nádchy sa v tehotenstve často objavuje nosová nepriechodnosť a nádcha súvisiaca s hormonálnymi zmenami.

Všeobecne sa pri liečbe nádchy a nosovej nepriechodnosti v tehotenstve vyvarujeme liekov, ktoré pôsobia celkove, teda tých, ktoré sa podávajú ústami. Volíme iba liečbu lokálnu, najčastejšie vo forme nosových sprejov alebo kvapiek. Veľmi vhodná je aplikácia soľných roztokov.

Čítajte príbalové letáky

Pri použití chemických nosových sprejov, ktoré odstraňujú opuch nosovej sliznice, je potrebné počas tehotenstva postupovať veľmi opatrne. Štúdie, ktoré by celkom vylúčili ich negatívny účinok na dieťatko, totiž nie sú dostupné, a preto použitie chemických nosových sprejov vždy konzultujte s lekárom. Pri tomto type nosových sprejov je dôležité neprekračovať odporúčané dávkovanie a neskracovať intervaly medzi aplikáciami. Je možné používať ich maximálne týždeň, pretože inak hrozí vznik závislosti a potreba stále väčšieho množstva liekov na dosiahnutie účinku. Výsledkom potom býva len ťažko liečiteľná medikamentózna nádcha.

Prírodné nosové spreje

Bezpečnou možnosťou ako v tehotenstve vyriešiť problém upchatého nosu, sú prírodné nosné spreje. Tieto prípravky zvládnu nos uvoľniť a zároveň čistia a zvlhčujú nosovú sliznicu, čím podporujú jej prirodzenú obranyschopnosť. Použiť môžete aj prírodné spreje s morskou vodou v mnohých variantách. Počas tehotenstva je ideálne lieky neužívať, a preto dodržujte základné preventívne opatrenia.

V období chrípkových epidémií sa vyhýbajte miestam s vysokou koncentráciou ľudí a často si umývajte ruky.

Tiež dbajte na správnu výživu a vyhnite sa všetkým rizikovým faktorom, ktoré by mohli mať vplyv na vývoj vášho bábätka. Obdobie tehotenstva trvá pomerne dlhú dobu, a preto je možné, že sa s nádchou aj cez všetku opatrnosť stretnete. Pri správne zvolenej liečbe ale ochorenie väčšinou bez komplikácií odoznie, a to bez toho, aby malo vplyv na zdravie vášho bábätka.

 

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe