Nespavosť v tehotenstve

Nespavosť v tehotenstve

Tehotenstvo okrem radosti z očakávania prináša aj niekoľko nepríjemných momentov, kde určite patrí nespavosť v tehotenstve. Príčinou nespavosti môže byť niekoľko faktorov.

Nespavosť v tehotenstve a jej príčiny

Telo mamičky pracuje na plné obrátky. Deje sa v ňom množstvo procesov. Mamičky môžu preto trpieť únavou a nespavosťou.  Čo však stojí za nespavosťou aj napriek tomu, že telo si žiada oddych? Príčin môže byť niekoľko, či už zdravotné problémy mamičky, tehotenské kŕče, potreba behať na záchod aj v noci, či samotný stres z pôrodu a z toho vyplývajúca nervozita.

Nočné mory

Hlavne ku koncu vás môžu potrápiť nepríjemné sny a nočné mory. Vznik týchto nepríjemných nočných stavov úzko súvisí s hormonálnymi zmenami ale aj stresom z blížiaceho sa pôrodu.

Neustále totiž premýšľate, či pôrod prebehne v poriadku, či bude bábätko zdravé, či to ako mamička po pôrode budete zvládať. Alebo ako sa k bábätku postaví súrodenec.

Nespavosť v tehotenstve

Nespavosť v tehotenstve

Hormonálne zmeny

Príčinou nespavosti v tehotenstve sú skutočne aj hormonálne zmeny. V tele narastá množstvo estrogénu, ktoré zamáva vašou psychikou s určitosťou. Takže zvlášť vtedy, keď sa chystáte oddychovať, dostanú sa na povrch všetky otázky, na ktoré ste cez deň nemali čas.

Príliš veľké bruško tiež spôsobuje nespavosť v tehotenstve

Ďalšou z príčin nespavosti je neschopnosť nájsť si vhodnú pozíciu počas spánku. Bruško už môže byť veľmi veľké, takže vaše tradičné pozície na spanie vám môžu byť nepohodlné. Lekári odporúčajú spať na ľavom boku kvôli tlaku na dutú žilu. Nevhodná pozícia môže totiž spôsobiť nevoľnosti.

Potreba behať na záchod

Vo vyššom štádiu tehotenstva už bruško tlačí na močový mechúr, a tak máte neustále potrebu behať na záchod, čo je samozrejme veľmi nepríjemné hlavne v noci.

Kŕče v nohách

Nepríjemným problémom sú aj časté kŕče v nohách zvlášť počas spánku. Tieto bolestivé kŕče sú spôsobené nedostatkom horčíka. Lekár vám určite horčík predpíše alebo si vyberte sama z vhodných doplnkov. Určite je na mieste pridať aj iné minerály, ako je vápnik či vitamíny skupiny B.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe