Nespavosť v tehotenstve

Tehotenstvo okrem radosti z očakávania prináša aj niekoľko nepríjemných momentov, kde určite patrí nespavosť v tehotenstve. Príčinou nespavosti môže byť niekoľko faktorov.

Príčiny nespavosti v tehotenstve

Telo mamičky pracuje na plné obrátky. Deje sa v ňom množstvo procesov. Mamičky môžu preto trpieť únavou a nespavosťou.  Čo však stojí za nespavosťou aj napriek tomu, že telo si žiada oddych? Príčin môže byť niekoľko, či už zdravotné problémy mamičky, tehotenské kŕče, potreba behať na záchod aj v noci, či samotný stres z pôrodu a z toho vyplývajúca nervozita.

Nočné mory

Hlavne ku koncu vás môžu potrápiť nepríjemné sny a nočné mory. Vznik týchto nepríjemných nočných stavov úzko súvisí s hormonálnymi zmenami ale aj stresom z blížiaceho sa pôrodu.

Neustále totiž premýšľate, či pôrod prebehne v poriadku, či bude bábätko zdravé, či to ako mamička po pôrode budete zvládať. Alebo ako sa k bábätku postaví súrodenec.

Hormonálne zmeny

Príčinou nespavosti v tehotenstve sú skutočne aj hormonálne zmeny. V tele narastá množstvo estrogénu, ktoré zamáva vašou psychikou s určitosťou. Takže zvlášť vtedy, keď sa chystáte oddychovať, dostanú sa na povrch všetky otázky, na ktoré ste cez deň nemali čas.

Brucho už je príliš veľké

Ďalšou z príčin nespavosti je neschopnosť nájsť si vhodnú pozíciu počas spánku. Bruško už môže byť veľmi veľké, takže vaše tradičné pozície na spanie vám môžu byť nepohodlné. Lekári odporúčajú spať na ľavom boku kvôli tlaku na dutú žilu. Nevhodná pozícia môže totiž spôsobiť nevoľnosti.

Potreba behať na záchod

Vo vyššom štádiu tehotenstva už bruško tlačí na močový mechúr, a tak máte neustále potrebu behať na záchod, čo je samozrejme veľmi nepríjemné hlavne v noci.

Kŕče v nohách

Nepríjemným problémom sú aj časté kŕče v nohách zvlášť počas spánku. Tieto bolestivé kŕče sú spôsobené nedostatkom horčíka. Lekár vám určite horčík predpíše alebo si vyberte sama z vhodných doplnkov. Určite je na mieste pridať aj iné mierály, ako je vápnik či vitamíny skupiny B.

Zdieľajte
Empik fotoreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe