Tehotná žena zostane prekvapená, pokiaľ nemávala problémy a zrazu má nízky tlak. Nízky tlak v tehotenstve však netrápi každú mamičku paušálne. Naopak, je veľa množstvo mamičiek, ktoré trápi tlak vysoký.
Problémy sa prejavujú hlavne v prvom trimestri a potom na konci tehotenstva. Nízky tlak v tehotenstve nie je nebezpečný, ale môže spôsobiť nepríjemnosti.
Kedy má žena nízky tlak v tehotenstve
To, že máte nízky tlak vám zistí sestřička meraním pomocou tlakomeru počas každej poradne u gynekológa. Hodnota tlaku by nemala presiahnuť 135/85. Za úplne normálny tlak v tehotenstve sa považuje hodnota 120/80.
Pokiaľ ale ide o tlak oveľa nižší ako spomínaná hodnota, jedná sa o tlak nízky. Môže to byť napríklad hodnota 80/50 či 90/50 a podobne.
Ako sa nízky tlak v tehotenstve prejavuje
Tehotnej budúcej mamičke sa občas motá hlava, ktorá ju môže pobolievať, môže mať čierne pred očami alebo až závrate. Nízky tlak môže byť občas nepríjemný, ale neohrozuje na živote ani mamičku a ani plod. Kvôli nízkemu tlaku máva žena studené končatiny, pretože sa neprekrvuje organizmus dostatočne.
Pomoc pri nízkom tlaku
Veľmi dôležitý je dostatočný prísun tekutín. Tehotná žena by mala vypiť okolo 3 litrov tekutín denne. Občas môže pomôcť káva, ale v tehotenstve sa odporúča max 1-2 kávy denne. Prevenciou nízkeho tlaku je aj dostatok pohybu. Veľmi pomáha tehotenská joga či plávanie.
Ak sa vám točí hlava a cítite, že na vás prichádzajú mdloby, je dobré si ľahnúť tak, aby ste si nohy vyložili hore, nech sa vám prekrví mozog. Ak vám nerobí dobre ležanie kvôli tlaku na dutú žilu, sadnite si a predkloňte hlavu. V prípade, že vám dokonca ľah na chrbáte spôsobuje závrate, zmeňte polohu z ľahu na chrbáte na ľah na boku. Prípadný pád kvôli nízkemu tlaku vám totiž môže spôsobiť zranenie.
Trápia vás iné tehotenské problémy, ďalšie informácie nájdete na našom webe.
Ak vás zaujímajú novinky z rodičovského života, sledujte náš FB Happy baby SK.
Komentáre