Príčiny potratu – ako ich spoznať a vyvarovať sa ich

žena

Hoci potratíte behom prvých týždňov tehotenstva, vždy sa jedná o veľmi smutnú záležitosť. Poznať príznaky a príčiny potratu je ťažké. Potrat je prirodzené ukončenie tehotenstva pred 180. dňom trvania tehotenstva, potom hovoríme o úmrtí plodu. Príčin potratu je veľa a veľmi sa líšia.

Príčinou potratu môže byť nedozretá maternica

Často sa stáva, že žena potratí počas prvého tehotenstva, a to kvôli nedozretej maternici. Ďalšie tehotenstvá už bývajú v poriadku.

Genetické anomálie ako príčiny potratu

Aj keď sú rodičia bez akýchkoľvek genetických vád, plod môže mať nejaký genetický problém, a preto ho telo zavrhne. Hovoríme o samovoľnom potrate. Ďalšie tehotenstvá prebiehajú obvykle bez problémov.

Tabak, alkohol, lieky

Podľa súčasných štúdií je známe, že alkohol a cigarety sú častou príčinou potratov.  Niektoré bezsteroidové protizápalové lieky a aspirín môžu poškodiť plod a viesť k potratu, preto sú behom tehotenstva zakázané. Tehotné ženy, ktorých matky užívali DES (Diethylstilbestrol) môžu trpieť fatálnymi následkami, napríklad genitálnymi malformáciami alebo opakujúcimi sa potratmi.

Choroby a dedičnosť ako príčina potratu

Prirodzené potraty sa obvykle pripisujú chromozomálnym abnormalitám plodu. Pozdejšie potraty (po 3 mesiacoch tehotenstva) môžu mať veľa dôvodov, ale obvykle sa viažu k malformáciám maternice. Niekedy je úspešným riešením týchto problémov operácia.

Niektoré dedičné choroby môžu byť tiež príčinou spontánnych potratov, ako napríklad trombofýlie. Choroby ako je toxoplazmóza, listerióza alebo rubeola, ktoré sa objavia behom tehotenstva, tiež môžu viesť k vážnemu poškodeniu plodu, a sú tiež príčinou potratu.

Vek matky je tiež dôležitým faktorom pri spontánnych potratoch, po 40. roku matky je riziko značne vyššie.

Často si klademie otázky, čo bolo príčinou potratu

Predčasný potrat 

Vo väčšine prípadov sa vyskytuje krvácanie so zrazeninami a bolesťami v podbrušku pripomínajúcimi menštruáciu. Taktiež miznú typické príznaky tehotenstva ako napnuté prsia a nevoľnosť.

Neskorý potrat

Symptómy sú identické, ale maternica je oveľa viac kontaminovaná, takže môžeme vidieť väčšie množstvo priezračnej tekutiny spoločne s krvou.

Psychologické dôsledky 

Strata plodu sa vždy viaže s veľkou psychickou bolesťou, v prípade opakovaných potratov, môže viesť až k depresiám. Je dôležité snažiť sa s nastávajúcou situáciou čo najlepšie a najrýchlejšie vyrovnať. Doporučujeme vyhľadať odbornú psychologickú pomoc, hoci iba krátkodobú. Myslite na seba a vaše deti, pokiaľ už nejaké máte, snažte sa cestovať a užívať si život, vaše budúce tehotenstvo bude určite šťastné.

Zaujímajú vás ďašie informácie o tehotenstve, jednotlivých zmenách a raste plodu v maternici? Určite navštívte náš web a čítajte, čo všetko sa v brušku budúcej mamičky deje. K akým zmenám postupne dochádza, čo to znamené pre budúcu mamičku. Nájdete aj rady, ako sa stravovať a starať sa o seba v tehotenstve.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe