Starostlivosť o zuby v tehotenstve

Naše staré mamy hovorievali, že za každé dieťa zaplatíme jedným zubom. Mali na to dôvod. Zubný kaz a problémy so stratou vápnika (s odvápňovaním) sa počas gravidity môžu zhoršiť. Venujte preto osobitnú starostlivosť o zuby v tehotenstve.

• Zuby si umývajte po každom jedle. Čistenie kefkou je minimálne rovnako dôležité ako druh zubnej pasty, ktorú používate: zuby si starostlivo čistite kvalitnou mäkkou kefkou pohybmi smerom od čeľuste von, vpredu i vzadu, minimálne dve minúty, a pritom nezabúdajte na masáž ďasien. Potom si ústa vypláchnite vodou alebo ústnou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky jedla, ktoré sa môžu ukryť medzi zubami.

• Raz za deň pred čistením kefkou, prípadne po ňom, použite zubnú niť alebo kefky na medzizubné priestory na odstránenie zvyškov jedla. Proste nezabúdajte, že dôkladná starostlivosť o zuby v tehotenstve je skutočne veľmi dôležitá.

• Bráňte sa odbúravaniu vápnika v zuboch (dekalci kácii zubov), nevyhnutnému následku gravidity, väčšími dávkami vápnika. Sú v niektorých potravinách (napríklad v mliečnych výrobkoch, či v maku), alebo ho prijímajte vo forme tabletiek, ktoré vám predpíše gynekológ.

Zdieľajte
Kaufland BevolaKaufland Bevolareklama
 1. Gabby

  Len doplním pár detailov 😊 zuby sa nesmú umývať hneď po jedle zubnou kefkou ani zubnou pastou. Môžte si ústa výplachnuť čistou vodou. Je dobré počkať aspoň 30 minút, pretože sklovina je oslabená kyselinami z jedla a reakciou so zubnou pastou a mechanickým čistením by ste si ju poškodili.

  Tak isto zuby môžete čistiť jemnými krúživými pohybmi (nie len stieraním kefkou od ďasna smerom dolu).

  Tiež sú vhodné kefky s menšími hlavicami, aby ste si poriadne vyčistili zuby aj vzadu 😊

  Vápnik doplníte aj inými prípravkami ako len tabletkami a jedlom. Úžasný pomocník (vhodný aj pre deti) je GC Tooth Mousse, zubný krém ktorý dodáva vápnik zubom presne na miestach kde to je potrebné 😊
  https://www.profimed.eu/gc-tooth-mousse-40-g-r-zne-prichute-p59110?gclid=Cj0KCQiAst2BBhDJARIsAGo2ldX2U1jTjtlgJXUrfLA0hdwxvCAKGdbTx3HqhjTcfuodolSi9LqEXQkaAge1EALw_wcB

  A na čistenie medzizubných priestorov je veľmi vhodná ústna sprcha (napr. Waterpik), ktorá je super pre ľudí s príliš úzkymi medzizubnými priestormi a nie je im pohodlné používať niť ani najmenšiu veľkosť medzizubných kefiek. 😊

  Možno to niekomu pomôže 😊

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe