Zamĺknutý potrat

Mnohé z nás mamičiek sa stretli s nepríjemnou a veľmi smutnou udalosťou, kedy na začiatku tehotenstva prišli o bábätko. Zamĺknutý potrat môže stretnúť takmer každú mamičku.

Zamĺknutý potrat (missed abortion)

Ide o ukončenie tehotenstva, kedy plod v maternici z nejakého dôvodu odumiera. Väčšinou mamička ani netuší, že k tomu došlo, pretože sa to stane bez príznakov, ktoré by tomu napovedali.

Príčiny, ktoré spôsobujú zamĺknutý potrat

Pre mnohé mamičky je táto situácia veľmi stresujúca a nepríjemná. Bohužiaľ, podľa prehľadov takto končí zhruba každé desiate tehotenstvo. Príčinou zamĺknutého potratu môže byť mnoho dôvodov. Môže to byť chromozómová vada plodu, vážne vírusové či bakteriálne infekcie, neliečená cukrovka matky, vážne problémy so štítnou žľazou, prípadne používanie liekov, ktoré sú v tehotenstve kontraindikované a matka možno v tej dobe ešte netušila, že je tehotná, či porucha spermií partnera alebo iné vplyvy (očkovanie, ionizačné žiarenie a pod.).

V prípade, že sa prihodila táto nepríjemná záležitosť a nedošlo k prirodzenému vylúčeniu plodu, je dobré, ak sa mamička dohodne s gynekológom, čo je v tejto situácii vhodné. Buď pôjde o lieky, ktoré vyvolajú kontrakcie a následne vylúčenie plodu alebo kyretáž, čiže vyčistenie maternice.

Kedy je vhodné snažiť sa znovu otehotnieť?

Ešte nedávno prevládali názory, že snažiť sa znovu otehotnieť, je vhodné až o 6 mesiacov, čo dnes neplatí. Ak sa cítite, že chcete skúsiť s partnerom naplniť svoje túžby skôr, nie je to vôbec problém J

Čo, ak je psychika matky po zamĺknutom potrate v zlom stave

Mamičky sa na bábätko tešia, u mnohých preto môže zamĺknutý potrat spôsobiť psychickú traumu. U niektorých to môže prerásť až do depresie. Je preto potrebné, aby sa o mamičku, ktorej sa táto nepríjemná situácia prihodila, zaujímala jej rodina, priatelia a ideálne, ak aj samotná mamička hovorí o svojich pocitoch priamo a bez hanby, aby jej bola poskytnutá čo najlepšia pomoc a nedošlo k zhoršeniu stavu.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe