KORONAVÍRUS A TEHOTENSTVO: riziká pre tehotné ženy?

Tehotenstvo je rizikové obdobie, počas ktorého môže mať ochorenie vážne dôsledky pre vás a vaše bábätko. Covid-19, hoci postihuje v tejto chvíli len málo tehotných žien, môže predstavovať nebezpečie: je teda dôležité sa pred ním chrániť.

Čo je Covid-19, všeobecne nazývaný koronavírus?

Tento vírus, ktorý sa poprvýkrát objavil v oblasti Wuhan v Číne v decembri 2019, patrí do dobre známej skupiny koronavírusov. Môže spôsobovať obyčajnú nádchu, rovnako ale aj akútne ochorenie dýchacích ciest, akými sú respiračný syndróm zo Stredného východu (MERS) alebo ťažký akútny respiračný syndróm (SARS) z roku 2003.
Medzi momentom, kedy dôjde ku kontaminácii a objavením príznakov, môže uplynúť až 14 dní, ale inkubačná doba je v priemere 5 dní.

Aj keď po celom svete umrelo mnoho ľudí, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú v 80 % prípadov príznaky mierne a osoby sa spontánne uzdravujú. K najťažším formám dochádza teda iba zriedka. Úmrtnosť je okolo 2 %.

Ako sa koronavírus prenáša?

Prenáša sa kvapôčkovou infekciou nosom pri kýchaní alebo ústami pri kašľaní do vzdialenosti približne jedného metra. Môžete byť infikovaný pri vdychovaní kvapôčok alebo pri dotyku kontaminovaného predmetu, po ktorom si siahnete na tvár. Zdá sa totiž, že vírus zostáva na povrchu predmetov aktívny niekoľko hodín.

Aké sú príznaky koronavírusu?

Na Covid-19 musíte myslieť v prípade, že sa u vás objavia nasledujúce príznaky:

 • veľká únava,
 • nádcha,
 • kašeľ alebo dušnosť,
 • horúčka

V začiatočnej forme nie je ľahké odlíšiť nevýrazné známky infekcie od nádchy alebo chrípky. Môžu sa však zhoršovať a vyvolať zápaľ pľúc alebo akútny respiračný syndróm, spojený so život ohrozujúcou prognózou.

Aké sú riziká pre tehotné ženy?

Koronavírus Covid-19 je ešte málo známy a jeho vplyv na tehotné ženy tiež. Naopak boli publikované štúdie týkajúce sa SARS alebo MERS a zdá sa, že koronavírusy môžu spôsobovať komplikácie, či sa jedná o matku (ťažká dychová nedostatočnosť, potrat) alebo o dieťa, ktoré sa má narodiť alebo je čerstvo narodené (oneskorený vývoj, predčasný pôrod).

Preto je nutné sa týchto dôsledkov v prípade Covid-19 obávať, ale v tejto chvíli nie sú potvrdené.

Akokoľvek to je, tehotné ženy sú zvlášť ohrozené, hlavne v prípade, že majú zdravotné problémy: astmu, cukrovku, vysoký tlak, alebo problémy so srdcom, čo ich činí zraniteľnejšími v prípade infekcie týmto vírusom, podobne ako napr. pri chrípkovom víruse.

Ako obmedziť riziká pre tehotnú ženu?

Na zníženie rizík nákazy existujú kroky, ktoré je potrebné rešpektovať:

 • umývajte si pravidelne ruky mydlom a vodou, v prípade potreby používajte antibakteriálny gél,
 • nedotýkajte sa tváre: ústa, nos a oči sú vstupnou bránou,
 • zostávajte vo vzdialenosti najmenej jeden meter od osôb vykazujúcich príznaky chrípky,
 • vyvarujte sa pobytu na viac navštevovaných miestach.

Čo robiť v prípade príznakov ochorenia Covid-19 počas tehotenstva?

Neprepadajte panike: tým, že pôjdete k lekárovi alebo na pohotovosť, ak ste infikovaná vírusom, riskujete, že nakazíte ďalšie osoby. Je teda potrebné:

 • zostať doma,
 • zavolať na číslo 112, pre potvrdenie vírusu sú potrebné príslušné testy,
 • nosiť rúško a vyvarovať sa kontaktu s vaším okruhom priateľov.

Ako sa lieči koronavírus u tehotnej ženy?

Dosiaľ neexistuje žiadna vakcína, ktorá by vás pred ním ochránila, a liečba antibiotikami je na nič, keďže sa jedná o vírus. Existujú iba určité lieky, cielené na uľahčenie príznakov.

Môžem preniesť koronavírus na bábätko?

V prípade infekcie koronavírusom v tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že prenos in utero je možný. Naopak po narodení môžu kvapôčky šírené matkou pri kašli alebo kýchaní dieťa infikovať.

Sick mother in mask breastfeeding her baby

A ako hovoriť s väčšími deťmi o koronavíruse? Čítajte tu.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe