Opuchnuté nohy v tehotenstve

Je dosť možné, že sa s tým stretnete práve vy a možno už viete, aké vedia byť opuchy nôh v tehotenstve nepríjemné, pretože ste sa s nimi stretli počas predchádzajúceho tehotenstva.

Opuchy nôh sa zväčša začnú objavovať až okolo 20. týždňa tehotenstva, najviac však v treťom trimestri. Postihujú až ¾ tehotných žien.

Tehotenstvo a opuchy nôh

Tehotenstvo je pre ženský organizmus celková záťaž. Dochádza v ňom k mnohým zmenám a premenám. Telo získava na objeme, a to už či objeme krvi, ktorá prúdi telom matky, ale rovnako narastá aj objem vody v tele. Dochádza aj k metabolickým zmenám, čo sa týka spôsobu využívania bielkovín v organizme, keďže telo matky musí zrazu vyživovať aj bábätko.

Neskôr dochádza k rastu bruška, pretože sa zväčšuje maternica, a tak je prietok krvi menší, pretože maternica tlačí na dutú žilu. Toto všetko má vplyv na opuchy nôh v tehotenstve.

Ako na opuchy nôh v tehotenstve

Opuchy nôh je možné trošku obísť aj tým, že mamička si nastaví svoju životosprávu. Na jednej strane je super, keď mamička zmení svoje stravovanie. Paradoxne je lepšie, ak mamička objem vypitých tekutín zvýši. Ideálne, keď bude piť čistú vodu a ovocné čaje, ktoré sú pre ňu vhodné. Je vhodné konzumovať aj stravu s vyšším podielom vlákniny, hlavne zeleninu a ovocie. Určite je potrebné vyhnúť sa spracovaným potravinám a fastfoodu.

Veľmi pomáha aj pohybová aktivita. Je fajn, ak mamička venuje určitú časť dňa chôdzi, plávaniu či športovej aktivite, ktoré jej vyhovuje. A keď si večer sadnete, vyložte nohy vyššie 🙂

Kedy zbystriť pozornosť

Ak sú opuchy vašich nôh rovnaké – symetrické, ale okrem nich nemáte žiadne iné príznaky, tak vám ich bude kontrolovať lekár pravidelne na poradni. Väčšinou odoznejú samé, zhoršia sa pri dlhšom státí alebo aj nevhodnej obuvi.

Ak už aj nejaké problémy máte, nezúfajte, drvivá väčšina z nich po pôrode odoznie.

Ak ale vaše opuchy nôh sprevádzajú aj iné príznaky, ako sú závraty, točenie hlavy, opuchy tváre, očí či vysoký krvný tlak a podobne, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc, aby vás poriadne vyšetrili, pretože je dosť možné, že pôjde o niečo závažnejšie.

V prípade, že je opuch nôh asymetrický, je veľmi dôležité kontaktovať lekára opäť, pretože sa môže jednať o problém so zrážanlivosťou krvi.

 

 

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe