Placenta, neuveriteľný orgán

Placenta, tento fascinujúci orgán, môže byť kľúčom k lepšiemu pochopeniu vývoja v detstve

Rovnako ako čierna skrinka v lietadle môže placenta obsahovať tajomstvo toho, čo sa deje plodu počas tehotenstva a prečo. To, čo vieme, pochádza prevažne z nezdravých placent – napríklad tých, ktoré boli ovplyvnené cukrovkou a hypertenziou. U zdravých ľudských placent je stále čo objavovať!

Placenta, neuvěřitelný orgán 2

Pochopenie funkcie placenty a toho, ako sa líši medzi matkami vďaka rôznym stravovacím a cvičebným návykom, by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo napríklad u niektorých detí dochádza k rozvoju detskej obezity a vysokej hladiny cukru v krvi, zatiaľ čo u iných nie. Mohlo by to dokonca vysvetliť, prečo sa niektoré deti narodia nebezpečne veľké alebo malé; pokiaľ budú tieto zdravotné problémy pochopené, mohli by lekári znížiť pravdepodobnosť pôrodných komplikácií.

Pokiaľ ste tehotná, určite vás bude zaujímať, akú dôležitú rolu hrá placenta, tento most medzi matkou a dieťaťom, a čo všetko má vplyv na jej funkciu.

Placenta je vlastne najväčším fetálnym orgánom a prvý, ktorý sa vyvinul. Jej vývoj je vždy predčasný, pretože musí byť pripravená a schopná podporovať plod. Hrá ústrednú rolu v zdraví plodu aj jeho matky a má celoživotný dopad na jeho budúci život.

Počas tehotenstva placenta pôsobí ako pľúca, črevá, obličky a pečeň plodu. Žiadny iný orgán sa jej nemôže vyrovnať. Placenta má tiež významné endokrinné účinky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus matiek a poskytujú bezpečné a ochranné prostredie, v ktorom sa plod môže rozvíjať.

Narušený vývoj placenty je primárnym defektom u závažných tehotenstiev, ako je preeklampsia, obmedzenie rastu plodu, opakujúci sa potrat .

Doležitosť

Placenta je orgán, ktorý sa počas tehotenstva vyvíja vo vašej maternici, dodáva kyslík a filtruje glukózu a ďalšie živiny vášmu rastúcemu dieťaťu. Odstraňuje odpadné a škodlivé látky a oxid uhličitý z krvi vášho dieťaťa. Placenta je pripevnená k stene maternice a z nej vychádza pupočná šnúra dieťaťa. Orgán je zvyčajne pripevnený k hornej, bočnej, prednej alebo zadnej strane maternice. Vo vzácnych prípadoch sa placenta môže prichytiť v spodnej časti maternice.

Placenta produkuje rad hormónov, ktoré sú potrebné počas tehotenstva, ako je laktogén, estrogén a progesterón. Udržuje materskú krv oddelenú od krvi dieťaťa, aby chránila dieťa pred infekciami. Ku koncu tehotenstva placenta predáva protilátky na ochranu dieťaťa po narodení.

Pozor! Alkohol, nikotín a ďalšie lieky môžu prechádzať placentou a poškodiť vaše dieťa!

Placenta, neuvěřitelný orgán 3

Čo ďalšie ovplyvňuje správnu funkciu placenty?

Počas tehotenstva môžu mať vplyv na zdravie placenty rôzné faktory, niektoré sú pod vašou kontrolou, iné, bohužiaľ, neovplývníte:

 • Vek. Niektoré problémy s placentou sú častejšie u starších žien, hlavne vo veku nad 40 rokov.
 • Počas tehotenstva je dieťa obklopené a chránené tekutinou naplnenou membránou zvanou amniotický vak. Pokiaľ sa vo vaku hromadí príliš vody alebo je jej málo, môže to byť problém.
 • Vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak môže ovplyvniť vašu placentu.
 • Dvojčatá alebo iné viacnásobné tehotenstvo. Pokiaľ ste tehotná s viac ako jedným dieťaťom, môžete byť vystavená zvýšenému riziku určitých problémov s placentou.
 • Poruchy zrážania krvi. Akýkoľvek stav, ktorý zhoršuje schopnosť zrážania krvi alebo zvyšuje jej pravdepodobnosť zrážania, zvyšuje riziko určitých problémov s placentou.
 • Predchádzajúce operácie maternice. Pokiaľ ste v minulosti podstúpili operáciu maternice, napríklad cisársky rez alebo chirurgický zákrok, býva tu riziko určitých problémov s placentou.
 • Predchádzajúce problémy s placentou. Pokiaľ ste počas predchádzajúceho tehotenstva mali problém s placentou, môžete ho znovu zažiť.
 • Škodlivé látky. Určité problémy s placentou sú častejšie u žien, ktoré fajčia alebo užívajú drogy, napr. kokain, počas tehotenstva.
 • Poranenie brucha. Trauma brucha – napríklad pádom, autonehodou alebo iným typom úderu – zvyšuje riziko predčasného oddelenia placenty od maternice (odtrhnutie placenty).

Čo môžem urobiť, aby som znížila riziko placentálnych problémov?

Väčšine problémov s placentou sa nedá priamo zabrániť. Môžete však podniknúť kroky na podporu zdravého tehotenstva:

 • počas tehotenstva pravidelne navštevujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,
 • spolupracujte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na riešení všetkých zdravotných stavov, ako je trebárs vysoký krvný tlak,
 • nefajčite ani neužívajte drogy,
 • kým sa rozhodnete pre cisársky rez, porozprávajte sa so svojím lekárom o možných rizikách.

Pokiaľ ste počas predchádzajúceho tehotenstva mali problém s placentou a plánujete ďalšie tehotenstvo, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o spôsoboch, ako znížiť riziko opätovného výskytu tohto stavu. Tiež informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, pokiaľ ste v minulosti podstúpili operáciu maternice. Očakávajte, že váš stav bude počas tehotenstva starostlivo sledovaný.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe