Klystír pri pôrode

Tehotenstvo je už takmer vo finále a vy premýšľate nad tým, ako to možno bude prebiehať, čo sa bude diať a napadne vás nie veľmi príjemne znejúca procedúra – klystír.

Klystír alebo výplach

Ide o tekutinu slúžiacu na výplach a očistu hrubého čreva, ktorá sa vykonáva pred blížiacim sa pôrodom alebo cisárskym rezom. Obsah klystíru je cca 1500 – 2000 ml a aplikuje sa do končeníka. Výsledkom je očistenie hrubého čreva.

Prečo sa klystír vykonáva

Úlohou tejto, nie veľmi obľúbenej procedúry, je ochrana pred únikom stolice počas pôrodu. Toto môže byť nepríjemné pre personál ale aj pre mamičku samotnú. Tiež by mohlo dôjsť k presunu baktérií z konečníka k bábätku.

Dnes však už má mamička môžnosť zvoliť si, či bude s klystírom súhlasiť a v prípade, že túto možnosť nemocnica neponúka, je možné zaradiť želanie do pôrodného plánu.

Väčšina žien sa však vyprázdni pred pôrodom prirodzene. Na druhej strane klystír či miniklystír je pre dieťatko neškodný a nespôsobuje žiadny problém.

Klystír doma?

V prípade, že je pre mamičku tento zákrok stresujúci, ale chce ho, môže si urobiť výplach sama doma ešte pred odchodom do pôrodnice. A to buď klasický klystír alebo miniklystír, ktorý je možné kúpiť v lekárni a jeho objem je len 70 ml. Miniklystír je zároveň aj oveľa príjemnejší, pretože nespôsobuje bolesti brucha či kŕče. Jeho nevýhodou je, že vyprázdnenie po miniklystíre trvá zhruba do 30 minút.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe