Preeklampsia je veľmi závažný stav, ktorý môže mamičku počas tehotenstva prekvapiť, a to veľmi nečakane a rýchlo. Vedieť o nej pár informácií vopred vám môže pomôcť vyhnúť sa závažným problémom, ktoré sa s ňou spájajú.
Preeklampsia
Postihuje zhruba 4 – 8 % tehotenstiev. Prvá polovica tehotenstva väčšinou nič nenaznačuje a objaví sa až v druhej polovici. Preeklampsiou trpia hlavne prvorodičky alebo sa jedná o viacpočetné tehotenstvá vo vyššom veku. U druhorodičiek je výskyt nižší.
Môže sa vyskytnúť v ľahšej alebo ťažšej forme. Ak ide o ťažšiu formu a zhoršuje sa, je nutné ukončiť tehotenstvo okamžite. V opačnom prípade hrozí prípadné zlyhanie orgánov, najčastejšie obličiek. Väčšinou postihuje ženy, u ktorých sa vyskytne tehotenská cukrovka, nadmerné množstvo plodovej vody alebo ňou trpia ženy obézne či s nejakým imunologickým ochorením.
Svetový deň preeklampsie pripadol na 22. mája.
Aké sú príčiny?
Odborníci stále vedú debaty, čo je vlastne skutočnou príčinou preeklampsie. Uvádza sa, že by to mohlo byť spojené s vysokou záťažou organizmu počas tehotenstva, s prietokom krvi srdcom. Hovorí sa však aj o poruche placenty, čo môže narušiť prácu buniek, tie potom vylučujú látky, ktoré poškodzujú cievy. Krv tak koluje obmedzene.
Príčinou však môže byť aj genetika, predispozícia, nedostatok alebo prebytok vitamínov či minerálov, soli, radikálov, porucha imunity. Spojitosť je možná aj s predchádzajúcim vysokým tlakom.
Rizikové faktory preeklampsie
Rizikové faktory sa dajú znížiť včasnou kontrolou a diagnostikou. Všetko, čo vás trápi, aj opuchy nôh, konzultujte s lekárom, aby ste mohli vylúčiť riziko. V prípade enormného výskytu jednotlivých a zhoršujúcich sa príznakov je nutná hospitalizácia a neustála kontrola tehotnej.
Rizikové faktory sú:
- Vysoký krvný tlak
- Obezita
- Tehotenská cukrovka
- Vek budúcej mamičky
- Ochorenie pred tehotenstvom
- Fajčenie
- Genetika (dedičnosť)
- Prvorodička
Preeklampsia a jej príznaky
Príznaky veľmi úzko súvisia s vysokým tlakom. Mamičke je často odmeraný vysoký krvný tlak. Zároveň môže trpieť nevoľnosťou, bolesťami hlavy. Trápia ju opuchy nôh, nadmerné priberanie. V krvi a v moči sa často nechádza nadmerné množstvo bielkovín. Pokiaľ sa toho objaví viac naraz, je riziko preeklamspie veľmi vysoké.
Na čo teda dávať pozor?
- Opuchy nôh – vždy konzultujte so svojím gynekológom
- Bolesť hlavy – tá sa opakuje a tlačí sa zozadu smerom do očí, často sa môžu objaviť poruchy videnia, citlivosť na svetlo
- Bolesť brucha – častá je nevoľnosť a zvracanie
- Vysoký krvný tlak – mamička trpí vysokým krvným tlakom – viac ako 140/90 mmHg
- Bielkovina v moči – bielkovina je prítomná vo viacerých odberoch za sebou
- Väčší prírastok na váhe – problémom môže byť nadmerné priberanie na váhe a je dobré to neustále kontrolovať
Preeklampsia a liečba? Je vôbec možná?
Liečba je individuálna, spočíva hlavne v podávaní liekov proti kŕčom, liekov proti vysokému krvnému tlaku. V prípadne potreby pre konkrétnu pacientu sa podávajú kortikoidy, krvná plazma, diuretiká, vápnik, glukóza, kyslík a iné. Tehotná žena musí byť v kľudovom režime na lôžku. Ak však nedochádza k zlepšeniu, pôrod často musí byť ukončený predčasne. Preto sa tejto téme venuje aj OZ Malíček.
Aby nedošlo k tzv. eklampsii po pôrode, lieky sa musia podávať nejakú dobu aj po narodení bábätka.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Komentáre