Preeklampsia

Preeklampsia, predtým nazývaná aj toxémia, je stav, kedy má tehotná žena vysoký krvný tlak, bielkoviny v moči a opuchy na nohách a rukách. Môže sa pohybovať od miernych príznakov po ťažké. Zvyčajne tento stav prichádza v neskoršom štádiu po 20. týždni tehotenstve, aj keď sa nevylučuje, že k nemu môže dôjsť skôr alebo aj tesne po pôrode.

Preeklampsia môže viesť k eklampsii, čo je závažný stav, ktorý môže znamenať zdravotné riziko pre matku a dieťa a vo vzácnych prípadoch môže spôsobiť smrť. Preto by mal lekár vždy myslieť na toto ochorenie, pokiaľ je u pacientky diagnostikovaná preeklampsia. Ale môže sa objaviť bez varovných signálov.

Eklampsia je závažná komplikácia, prejavujúca sa kŕčmi, tzv. eklamptickým záchvatom, pri ňom dochádza k stuhnutosti a zášklbom a podobá sa epileptickému záchvatu. Tehotná má modrú tvár, nedýcha, jej telo je prehnuté. Potom sa dostavia zášklby, pri ktorých môže vytekať pena z úst. Po takom záchvate upadá pacientka do bezvedomia. Prvé príznaky sú však bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, nutkanie na zvracanie. Nezvyčajné nie sú ani poruchy videnia.

Včasný zásah lekárov môže zachrániť matku aj plod. Liečba spočíva v znížení krvného tlaku a zamedzení kŕčov. Potom sa pristupuje k pôrodu alebo cisárskemu rezu.

Vráťme sa však k preeklampsii, ktorá zmizne po pôrode. Preeklampsia sa veľmi zriedka rozvíja po pôrode dieťaťa, čo je stav známy ako postpartum preeklampsie. Aj po pôrode však môžu jej príznaky trvať 1 až 6 týždňov alebo dlhšie.

Môžete sa chrániť tým, že sa naučíte poznať príznaky preeklampsie a navštívite svojho lekára pri pravidelnej prenatálnej prehliadke. Včasné zistenie preeklampsie môže znížiť šance na dlhodobé problémy ako pre matku, tak pre dieťa.

Nezistená preeklampsia môže viesť k vážnym až smrteľným komplikáciám. Pokiaľ máte preeklampsiu, najúčinnejšou liečbou je pôrod vášho dieťaťa.

Pokiaľ vám bola diagnostikovaná preeklampsia príliš skoro na to, aby ste porodila, čelíte náročnej úlohe. Vaše dieťa síce potrebuje viac času na dozretie ale musíte sa vyvarovať riziku vážnych komplikácií. Stav, ktorý vyžaduje rýchly príchod dieťaťa na svet, nutne vedie k cisárskemu rezu.

Príznaky

Preeklampsia sa niekedy vyvíja bez akýchkoľvek príznakov. Vysoký krvný tlak môže nastupovať pomaly alebo rýchlo. Sledovanie krvného tlaku je dôležitou súčasťou prenatálnej starostlivosti, pretože prvnou známkou preeklampsie je zvyčajne zvýšenie krvného tlaku, abnormálne pečeňové enzýmy a nízka hladina krvných doštičiek. Krvný tlak, ktorý presahuje 140/90 pri meraní s odstupom najmenej štyroch hodín, je nezvyčajný.

Iné príznaky a symptómy preeklampsie môžu zahŕňať:

 • Nadbytok bielkovín v moči (proteinúria) alebo ďalšie známky problémov s obličkami
 • Ťažké bolesti hlavy
 • Zmeny videnia, vrátane dočasnej straty videnia, rozmazaného videnia alebo citlivosti na svetlo
 • Bolesť v hornej časti brucha, zvyčajne pod rebrami na pravej strane
 • Nevoľnosť alebo zvracanie
 • Zníženú produkciu moči
 • Znížené hladiny krvných doštičiek v krvi (trombocytopénia)
 • Poruchu funkcie pečene
 • Dýchavičnosť spôsobenú tekutinou v pľúcach

S preeklampsiou môže dôjsť k náhlemu nárastu telesnej hmotnosti a opuchu (opuchom) hlavne na tvári a rukách. Tieto príznaky sa však vyskytujú tiež v mnohých normálnych tehotenstvách, takže sa nepovažujú za celkom spoľahlivé známky preeklampsie.

To isté platí pre bolesť hlavy a nevoľnosť, pretože obidve komplikácie sú častými tehotenskými príznakmi a je ťažké odhaliť, či ide o závažný problém, hlavne pokiaľ sa jedná o prvé tehotenstvo.

Kedy navštíviť lekára okrem pravidelných kontrol, ktoré by ste mali dodržiavať?

Pokiaľ máte silné bolesti hlavy, rozmazané videnie alebo iné poruchy videnia, silnú bolesť v bruchu alebo tažkú dušnosť, okamžite kontaktujte lekára. Ten urobí krvné testy, ultrazvuk, test moču, test bez stresu, ide o test, ktorý kontroluje srdcovú frekvenciu vášho dieťaťa pri pohybe.

Príčiny?

Presná príčina preeklampsie zahŕňa niekoľko faktorov. Odborníci sa domnievajú, že začína placentou – orgánom, ktorý vyživuje plod počas tehotenstva. Na začiatku tehotenstva sa vyvíjajú nové krvné cievy, aby účinne posielali krv do placenty.

U žen s preeklampsiou sa zdá, že sa tieto krvné cievy nevyvíjajú alebo nefungujú správne. Sú užšie ako normálne a reagujú odlišne na hormonálnu signalizáciu, čo obmedzuje množstvo krvi, ktorá nimi môže pretekať.

Príčiny tohto nezvyčajného vývoja môžu zahŕňať:

 • Nedostatočný prietok krvi do maternice
 • Poškodenie krvných ciev
 • Problém s imunitným systémom
 • Niektoré gény

Iné poruchy vysokého krvného tlaku počas tehotenstva

Preeklampsia je klasifikovaná ako jedna zo štyroch porúch vysokého krvného tlaku, ku ktorým môže dôjsť počas tehotenstva. Ďalšie tri sú:

 • Gestačná hypertenzia. Ženy s gestačnou hypertenziou majú vysoký krvný tlak, ale nemajú v moči nadbytok bielkovín ani iné známky poškodenia orgánov. U niektorých žien s gestačnou hypertenziou sa nakoniec rozvinie preeklampsia.
 • Chronická hypertenzia. Chronická hypertenzia je vysoký krvný tlak, ktorý bol prítomný pred tehotenstvom alebo k nemu dochádza pred 20 týždňami tehotenstva. Ale pretože vysoký krvný tlak zvyčajne nemá príznaky, môže byť náročné určiť, kedy začal.
 • Chronická hypertenzia s prekrývajúcou sa preeklampsiou. Tento stav sa vyskytuje u žien, ktorým bol diagnostikovaný chronický vysoký krvný tlak pred tehotenstvom, ale potom sa v priebehu ešte zvýši a v moči sa nachádzajú bielkoviny.

Rizikové faktory

Preeklampsia sa vyvíja iba ako komplikácia tehotenstva. Medzi rizikové faktory patria:

 • História preeklampsie. Osobná alebo rodinná anamnéza preeklampsie významne zvyšuje riziko preeklampsie.
 • Chronická hypertenzia. Pokiaľ už máte chronickú hypertenziu, máte vyššie riziko vzniku preeklampsie.
 • Prvé tehotenstvo. Riziko vzniku preeklampsie je najvyššie počas prvného tehotenstva.
 • Nové otcovstvo. Každé tehotenstvo s novým partnerom zvyšuje riziko preeklampsie viac ako druhé alebo tretie tehotenstvo s rovnakým partnerom.
 • Vek. Riziko preeklampsie je vyššie u veľmi mladých tehotných žien a tehotných žien starších ako 35 rokov.
 • Riziko preeklampsie je vyššie, pokiaľ ste obézne.
 • Viacpočetné tehotenstvo. Preeklampsia je častejšia u žien, ktoré čakajú dvojičky, trojičky alebo iné vyššie počty.
 • Interval medzi tehotenstvami. Mať deti menej ako dva roky alebo viac ako 10 rokov od seba vedie k vyššiemu riziku preeklampsie.
 • Predchádzajúci zdravotný stav. Ak ešte pred tehotenstvom trpíte napríklad chronickým vysokým krvným tlakom, migrénami, cukrovkou typu 1 alebo 2, ochorením obličiek, máte tendenciu tvorby krvných zrazenín alebo lupus, to všetko zvyšuje riziko preeklampsie.

Oplodnenie in vitro. Vaše riziko preeklampsie sa zvyšuje, pokiaľ ste podstúpili oplodnenie in vitro.

Komplikácie preeklampsie môžu zahŕňať:

 • Obmedzenie rast plodu. Preeklampsia ovplyvňuje tepny, ktoré prenášajú krv do placenty. Pokiaľ placenta nedostane dostatok krvi, vaše dieťa bude mať nedostatok kyslíka a menej živín. To môže viesť k pomalému rastu známemu ako obmedzenie rastu plodu, nízkej pôrodnej hmotnosti alebo predčasnému pôrodu.
 • Predčasné narodenie. Pokiaľ máte preeklampsiu so závažnými príznakmi, možno budete musieť porodiť čo najskôr.
 • Odlomenie placenty. Preklampsia zvyšuje riziko narušenia placenty, čo je stav, kedy sa placenta pred pôrodom oddeľuje od vnútornej steny maternice. Ťažké narušenie môže spôsobiť ťažké krvácanie, ktoré môže ohroziť život váš aj vášho dieťaťa.
 • HELLP syndrom. HELLP – ide o hemolýzu (zničenie červených krviniek), zvýšené pečeňové enzýmy a nízky počet krvných doštičiek – syndróm je závažnejšou formou preeklampsie a môže rýchlo ohroziť život vás obidvoch.

Medzi príznaky syndrómu HELLP patrí zvracanie, bolesť hlavy a bolesť brucha v pravej dolnej časti. HELLP syndróm je obzvlášť nebezpečný, pretože predstavuje poškodenie niekoľkých orgánových systémov. Občas sa môže náhle vyvinúť, a to aj pred detekciou vysokého krvného tlaku, alebo sa môže vyvinúť bez akýchkoľvek príznakov.

Pokiaľ nie je preeklampsia kontrolovaná, môže sa rozvinúť eklampsia – čo je v podstate preeklampsia plus záchvaty. Je veľmi náročné predpovadať, ktorí pacienti budú mať preeklampsiu, ktorá je natoľko závažná, že má za následok eklampsiu.

Často neexistujú žiadne príznaky alebo varovné signály, ktoré by predpovedali eklampsiu. Vzhľadom na to, že eklampsia môže mať závažné dôsledky pre matku aj dieťa, je nutné porodiť bez ohľadu na to, ako ďaleko je tehotenstve.

 • Iné poškodenie orgánov. Preeklampsia môže viesť k poškodeniu obličiek, pečene, pľúc, srdca alebo očí a môže spôsobiť mŕtvicu alebo iné poškodenie mozgu. Rozsah poškodenia iných orgánov závisí na závažnosti preeklampsie.

Kardiovaskulárne ochorenie. Preeklampsia môže zvýšiť riziko budúceho ochorenia srdca a ciev. Riziko je ešte väčšie, pokiaľ ste mali preeklampsiu viac ako raz alebo ste predčasne rodili. Ak chcete toto riziko minimalizovať, skúste po pôrode udržiavať ideálnu hmotnosť, jesť rôzne druhy ovocia a zeleniny, pravidelne cvičiť a nefajčiť.

Prevencia

Vedci pokračujú v študiu spôsobov, ako zabrániť preeklampsii, ale doteraz sa neobjavili žiadne jasné stratégie. Jesť menej soli, obmedzovať kalórie alebo konzumovať cesnak či rybí olej, nič z toho neznižuje riziko. Nebol preukázaný prínos ani pri zvýšení príjmu vitamínu C a E.

Štúdie uvádzali súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a zvýšeným rizikom preeklampsie, ale len niektorým z nich sa to skutočne podarilo preukázať.

V niektorých prípadoch však môžete znížiť riziko preeklampsie:

 • Doplnky vápnika. V niektorých populáciách môžu mať ženy, ktoré majú nedostatok vápnika pred tehotenstvom – a ktoré nezískavajú dostatok vápnika počas tehotenstva zo svojej stravy – prospech z doplnkov vápnika.

 • Nízkodávkový aspirín. Pokiaľ narazíte na určité rizikové faktory – vrátane preeklampsie v anamnéze, viacnásobného tehotenstva, chronického vysokého krvného tlaku, ochorenia obličiek, diabetu alebo autoimunitného ochorenia – lekár môže odporučiť dennú dávku aspirínu (81 miligramov) denne po 12 týždňoch tehotenstva.

Je dôležité, aby ste nebrali žiadne lieky, vitamíny ani doplnky bez predchádzajúceho rozhovoru s lekárom.

Pred tehotenstvom, hlavne pokiaľ ste už predtým mali preeklampsiu, je dobré byť zdravá, ako len môžete. Zchudnite, pokiaľ potrebujete, a uistite sa, že ostatné stavy, ako je diabetes, máte pod kontrolou.

Akonáhle ste tehotná, postarajte sa o seba – a svoje dieťa – prostrednictvom včasnej a pravidelnej prenatálnej starostlivosti. 

Ďalšie články o tehotenstve nájdete tu.

 

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe