Samovoľný potrat

Spontánny, čiže samovoľný potrat je celkom častý jav. Na začiatku ním končí takmer každé ôsme tehotenstvo. Ide o spontánne ukončenie tehotenstva do 12. týždňa od počiatku.

Samovoľný potrat sa prejavuje bolesťami v podbrušku a krvácaním. V prípade, že k nemu dôjde, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc a situáciu konzultovať s gynekológom. Niekedy však mamičky vystraší iba špinenie a bolesti v podbrušku, ktoré potratom byť nemusia, aj preto je vhodná kontrola u gynekológa.

Príčiny samovoľného potratu

Príčin je naozaj mnoho a sú často veľmi špecifické. Ak k potratu dôjde iba raz, môže ísť o chromozomálnu vadu plodu, ak však dôjde k potratu viackrát za sebou, je na mieste navštíviť gynekológa a požiadať o hlbšie vyšetrenie.

Príčiny:

  • chromozomálna vada plodu
  • zlý životný štýl – príliš veľa alkoholu, cigarety, drogy, silná podvýživa
  • náhle infekčné ochorenie s vysokými horúčkami na počiatku tehotenstva – močový mechúr, zápal maternice alebo aj chrípka
  • hormonálne príčiny – poruchy štítnej žľazy, vysoké hladiny prolaktínu
  • autoimunitné ochorenia matky – diabetes či lupus
  • iné chronické ochorenia, ako sú poruchy zrážanlivosti krvi či vysoký krvný tlak

Ako postupovať po samovoľnom potrate

Liečba samovoľného potratu nie je nutná, ak k nemu nedochádza opakovane. V prípade, že sa potraty opakujú je dôležité urobiť žene vyšetrenie a zistiť, kde je problém a následne sa snažiť dosiahnuť stav, kedy bude žena môcť úspešne tehotenstvo ukončiť pôrodom.

Ak nedôjde k vylúčeniu plodu samovoľne, lekár vám ponúknu revíziu maternice.

V prípade, že dôjde k samovoľnému potratu je veľmi dôležité začať dbať aj na životný štýl. Do stravy zaradiť stravu, ktorá prirodzene obsahuje kyselinu listovú a vitamíny radu B, snažiť sa vynechať stres a byť celkovo v pohode.

Zdieľajte
Jamieson_zpět do školyJamieson_zpět do školyreklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe