Vitamín D v tehotenstve

vitamín d v tehotenstve

Hoci je tehotenstvo krásnym obdobím plným očakávania, nesie so sebou aj zátaž pre budúcu mamičku a jej organizmus. Je veľmi dôležité dbať na prísun kvalitných vitamínov. Zvlášť vitamín D je v tehotenstve pre ženu veľmi dôležitý, aby prebiehalo čo najpohodovejšie.

Vitamín D v tehotenstve

Imunitný systém potrebuje čo najväčšiu podporu. Budúca mamička s dobre fungujúcim imunitným systémom prežíva tehotenstvo bez väčších zdravotných problémov. Nie je to však iba o doplnkoch stravy ale dôležitá je aj kvalita stravy, pohoda a čo najmenej stresu.

Prečo je vitamín D dôležitý?

Okrem toho, že vitamín D podporuje imunitný systém budúcej mamičky či vstrebávanie minerálov, chráni ženu počas tehotenstva pred preeklampsiou či predčasným pôrodom. Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť nepostačujúce ochranné procesy, ktoré bránia vzniku protizápalových cytokínov. Jeho nedostatok zvyšuje možnosť preeklampsie či predčasného pôrodu až 5krát.

Vplyv vitamínu D na bábätko v brušku

Na dostatok vitamínu D v tehotenstve by sa mal klásť dôraz už pred jeho začiatkom a rovnako aj počas tehotenstva. Dostatok vitamínu D v organizme tehotnej mamičky má vplyv na správny vývoj a funkčnosť organizmu bábätka. Naopak nedostatočný príjem vitamínu D už počas ranného vývoja môže negatívne vplývať na budúce zdravie dieťaťa a jeho správny vývoj.

Absenciu vitamínu D v tele tehotnej ženy si môže odniesť kostný systém dieťaťa, jeho nedostatok môže vyvolať poruchu transportu vápnika v placente.

vitamín d v tehotenstve

Deficit vitamínu D v tehotenstve?

Nové informácie hovoria o tom, že deti matiek s deficitom vitamínu D majú väčší sklon k infekciám horných dýchacích ciest v prvom roku života. Naopak dostatok vitamínu D podporuje pozitívne priebeh infekcií, znižuje riziko poškodenia orgánov počas zápalových procesov, bráni tiež prechodu akútnych ochorení do chronického štádia.

Nedostatok vitamínu D by podľa štúdie výskumníkov z Univerzity of Glasgow mohol súvisieť s poruchami učenia (ADHD, dyslexia a podobne) u detí. Štatisticky vyšší počet detí s poruchami učenia bol podľa štúdie počatý medzi januárom až marcom, teda v období, kedy nie je dostatok slnečného žiarenia pre tvorbu vitamínu D. Nedostatok vitamínu D môže pravdepodobne ovplyvniť vývoj mozgu.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe