Vyšetrenia počas tehotenstva

Odbery krvi – hneď pri prvej návšteve lekára vám bude odobraná krv. V medicínskom laboratóriu bude potom stanovená vaša krvná skupina. K tomu sa viažu určité riziká, je preto nutné toto vyšetrenie podstúpiť čo najskôr. Krvné testy umožňujú tiež stanovenie hladín protilátok proti rubeole a toxoplazmóze.

Prečo má človek absolvovať vyšetrenie, keď nie je chorý?

Tehotenstvo je čas veľkých prevratov. Vaše telo sa neustále mení a hľadá novú rovnováhu. Cieľom lekárskej kontroly je odhaliť a korigovať eventuálne slabé miesta tejto rovnováhy.

Zájdite k lekárovi čo najskôr. Oneskorené pravidelné krvácanie či pozitívny tehotenský test? Rýchlo vyhľadajte svojho lekára, pretože jedine tak sa môžete s istotou dozvedieť, či ste naozaj tehotná. Skoré vyšetrenie vám umožní rýchlo prispôsobiť vašu životosprávu novým okolnostiam a učiniť potrebné opatrenia pre hladký priebeh vášho tehotenstva. Vyšetrenia sú hradené zdravotnou poisťovňou. Ak ste tehotná, pri prvom – veľmi dôležitom – vyšetrení vám lekár či vaša pôrodná asistentka vysvetlí, ako bude kontrola vášho tehotenstva prebiehať.

Je úplne normálne, že vám bude klásť množstvo otázok o vašej rodinnej anamnéze, prekonaných chorobách, vašich životných zvyklostiach, pracovnej situácii atď. Poradí vám, čo robiť, ak fajčíte, máte namáhavé povolanie, absolvujete dlhé cesty atď. Počas tehotenstva sú na programe rôzne vyšetrenia, merania a analýzy, ktorých cieľom je kontrolovať vaše zdravie i zdravie vášho dieťaťa a zhodnotiť podmienky pôrodu, keď sa priblíži jeho termín. Cieľom všetkých týchto sedení je vás upokojiť, odhaliť prípadnú nepozorovanú chorobu a včas ju liečiť, a tiež zistiť, či vám nehrozia nejaké rizikové faktory.

Od 8. mesiaca sa potom tieto návštevy stávajú častejšími. Každé lekárske vyšetrenie by malo byť pevným bodom vo vašom kalendári. Nevynechajte žiadne vyšetrenie. Využite ho vo svoj prospech – máte pri ňom príležitosť vysloviť svoje obavy, dostať užitočné rady a klásť otázky, o ktorých premýšľate. Tak pre svoje dieťatko urobíte všetko, čo je vo vašich silách. Len ak budete pravidelne dochádzať na kontroly, budete môcť profitovať tiež z finančných príspevkov.

Rh faktor

Všetkým nastávajúcim matkám s negatívnym Rh faktorom sa tiež pravidelne odoberá krv, aby sa včas zistila prípadná prítomnosť protilátok proti Rh faktoru plodu. Hladinu protilátok je preto nutné v priebehu celého tehotenstva starostlivo kontrolovať. Viac o Rh faktore v článku Rh faktor – ako ovplyvňuje tehotenstvo.

HIV a hepatitída B

Okrem toho všetkého vám bude tiež urobený test na hepatitídu B a HIV. Obe tieto choroby môžu byť prenesené na dojča. Ak sa u dieťaťa vyskytne hepatitída B, bude liečené bezprostredne po pôrode. Očkovacia látka a injekcia s protilátkami proti hepatitíde B chráni dieťa pred jej vznikom.

Železo

Vzhľadom na to, že živíte svoje dieťa, hrozí vám nedostatok železa, a tým i anémia (chudokrvnosť). V prvom a treťom trimestri sa tak vykoná vyšetrenie krvného obrazu, aby sa eventuálny nedostatok železa diagnostikoval. Ak je to váš prípad, budete musieť denne užívať preparáty obsahujúce železo.

Meranie krvného tlaku

Príliš vysoký krvný tlak môže byť veľmi nebezpečný. Často však býva naopak nižší ako pred vaším tehotenstvom. Ak príliš stúpne, je potrebné ho znížiť a riadiť sa špeciálnym programom výživy (diéta bez soli). V prípadoch výrazne zvýšeného krvného tlaku vzniká nebezpečenstvo, že sa vývoj plodu spomalí alebo dôjde k predčasnému odlúčeniu placenty. Pokúste sa preto viesť skôr pokojnejší spôsob života a vyhnite sa zbytočným stresom.

Odber moču

Pri každej návšteve lekár vyšetrí váš moč na prítomnosť cukru a bielkovín a skontroluje, či moč nevykazuje stopy nepozorovanej infekcie močových ciest. Cukor v moči neznamená vždy cukrovku. Hlavné riziko spočíva v tom, že na svet príde príliš veľké dieťa. Od 4kg hmotnosti dieťaťa je už pôrod obtiažnejší a zaguľatené dieťa je často viac ohrozené možným poranením počas pôrodu. Správny plán výživy uvedie vašu hladinu cukru do normálu. Prítomnosť bielkovín v moči je nutné kontrolovať pri každej návšteve v tehotenskej poradni. Ak sa súčasne s nimi vyskytnú tiež edémy a zvýšený krvný tlak, potom musia byť lekári dvojnásobne ostražití a naordinujú vám pokoj a niekedy aj hospitalizáciu.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe