Vyšetrenie ultrazvukom – ako to prebieha

Veľký okamih! Svoje dieťatko teraz vidíte na obrazovke! Vyšetrenie je absolútne bezbolestné. Lekár alebo pôrodná asistentka nechajú po vašom bruchu kĺzať sondu, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Táto sonda je pripojená k prístroju a prenáša „prekážky“, na ktoré narazili ultrazvukové vlny, na obrazovku – a vy tak vidíte telíčko svojho dieťaťa! Týmto nevyhnutným vyšetrením sa kontroluje vývoj vášho dieťaťa od 2. do 9. mesiaca.

V ranom tehotenstve sa ultrazvukové vyšetrenie realizuje vaginálnou cestou. Štandardný plán pre kontrolu priebehu tehotenstva predpokladá tri vyšetrenia ultrazvukom, ktoré hradí zdravotná poisťovňa. Ak by ste potrebovali intenzívnejšiu starostlivosť, vykoná váš lekár ďalšie ultrazvukové vyšetrenia.

Starostlivosť pred pôrodom

1. vyšetrenie ultrazvukom

Od 7. do 12. týždňa Je to vzrušujúci okamih – vidíte svoje dieťatko a jeho tlčúce srdce. Prvé vyšetrenie ultrazvukom umožňuje presne stanoviť začiatok tehotenstva, vypočítať dátum pôrodu, zistiť vitalitu plodu a poznať vývoj dieťaťa a väčšinu anomálií s tým spojených. Dozviete sa tiež, či nemáte počítať s viac ako jedným prírastkom do rodiny – dvojčatá, trojčatá a štvorčatá vyžadujú prirodzene takú kontrolu, ktorá tomu bude zodpovedať.

2. vyšetrenie ultrazvukom od 18. do 22. týždňa

Toto vyšetrenie je vôbec najdôležitejšie. Stanoví sa pri ňom kompletná zdravotná bilancia vášho dieťaťa: zmerajú sa končatiny, skontroluje sa funkcia orgánov a vývoj skeletu. Okrem toho sa vyšetrí množstvo plodovej vody a placenta. Pri 2. vyšetrení ultrazvukom je tiež možné dozvedieť sa pohlavie dieťaťa, ak si to budete priať.

Ak chcete, aby to ešte zostalo tajomstvom, porozprávajte sa o tom s budúcim otecom a spýtajte sa tiež samej seba, ako sa k tomu staviate. Je pre vás dôležité to vedieť? Mohlo by to medzi vami dvoma viesť ku konfliktu? Ste obidvaja zvedaví? Rozhodnite sa spoločne.

3. vyšetrenie ultrazvukom od 30. do 34. týždňa

Ide o poslednú kontrolu, pri ktorej sa ešte raz kontroluje rast, pohyby, dýchanie atď. Okrem toho sa skontroluje, či sú v poriadku podmienky pre blížiaci sa pôrod: poloha a veľkosť dieťaťa a poloha placenty.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe