Ogestan – základ pre vaše tehotenstvo a obdobie dojčenia

Ľudské telo funguje ako dokonalý stroj. Každý orgán, každá bunka v tele potrebuje základné živiny, ale tiež tzv. mikronutrienty, teda látky, ktoré zaistia, aby všetko správne fungovalo. Ogestan by mal patriť medzi základné doplnky stravy hlavne počas tehotenstva a následného dojčenia.

V dobe, kedy čakáte bábätko vaše telo intenzívne pracuje. Musí zaistiť bezchybné fungovanie vášho tela, ale zároveň poskytnúť dostatok výživy pre vznik a vývoj novej bytosti vnútri vás.

Každý vitamín a minerálna látka, či stopový prvok hrá v našom tele nezastupiteľnú rolu. Mikronutrienty síce nedodávajú telu žiadnu energiu ako základné živiny (sacharidy, bielkoviny a tuky) ale každý má význam, nie len na telesnej úrovni. Zasahujú omnoho hlbšie. Ich hladina priamo ovplyvňuje naše zdravie, psychiku, náš charakter, reakcie na podnety, stresové situácie, naše správanie, aj to, ako sa cítime. Vďaka nim dochádza k životne dôležitým procesom ako napríklad k premene a transportu cukrov, produkcii hormónov, rozkladu aminokyselín, k imunitným reakciám, správnemu prenosu signálov v mozgu.

Pokiaľ žena plánuje bábätko, mala by prestať užívať bežné multivitamínové prípravky a siahnuť po vitamínoch pre tehotné a dojčiace ženy.

Bežné multivitamíny obsahujú viac vitamínov, ako telo ženy potrebuje, a tak ho zbytočne zaťažujú. Na druhej strane však zvyčajne neobsahujú dostatok kyseliny listovej a jódu. Aj pri výbere špeciálnych doplnkov stravy je potrebné voliť opatrne – niektoré obsahujú zbytočné zložky alebo majú príliš vysoké dávky. Naopak deficit vitamínov, minerálov a stopových prvkov má vplyv na vývoj a funkciu placenty a môže spôsobiť narušenie rastu plodu.

Prečo sa zaoberať dávkovaním doplnkov stravy

Použitie niektorých doplnkov stravy môže viesť k zníženiu účinkov jednotlivých prvkov v metabolizme. Jednotlivé vitamíny, minerály a stopové prvky sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Nevhodné užívanie môže mať za následok zníženie ich účinkov, v horšom prípade možné vedľajšie nežiadúce účinky.

 • nežiadúce účinky sa môžu objaviť pri vysokej dávke vitamínu D spoločne s doplnkami stravy obsahujúcimi horčík
 • vysoké dávky zinku znižujú absorpciu medi, čo môže viesť k anémii a zníženiu kostnej hustoty
 • vitamín B1 by sa nemal prijímať spoločne s horčíkom a vápnikom, pretože bráni jeho absorpcii
 • kyselina listová pôsobí negatívne na zinok a vytvára s ním vo vode nerozpustný komplex, ktorý sa z tela vylučuje bez zmeny

Akékoľvek doplnky stravy môžu byť prospešné iba vtedy, pokiaľ doplnia nedostatok daného prvku, ktorý nie je možné doplniť stravou.

 

Podľa rôznych odborných spoločností sa vyskytuje u všetkých tehotných a dojčiacich žien bez ohľadu na ich nutričný stav zvýšená potreba kyseliny listovej, omega 3 PUFA, jódu a vitamínu D.

Nedostatočný príjem mastných kyselín DHA, vitamínu D, kys. listovej a jódu matkami je spojený s rôznymi negatívnymi dôsledkami pre plod a vývoj mozgu nenarodeného dieťaťa v nízkom veku a po celý život.

Ogestan Matka a dieťa obsahuje starostlivo vybrané vitamíny, minerály a stopové prvky pre mamičku aj bábätko.

 • Kyselina listová pre prevenciu rizika rozvoja rázštepu.
 • Omega 3 mastné kyseliny podporujú správnu tvorbu mozgu a rozvoj zraku.
 • Jód je dôležitý pre zdravý psychický vývoj dieťaťa, zároveň ako prevencie rôznych psychotických ochorení.
 • Vitamín D podporuje správnu tvorbu kostry, vývoj imunitného systému a mozgu.

OGESTAN Matka a dieťa je doplnok stravy s unikátnym zložením obsahujúci iba potrebné živiny pre plánovanie tehotenstva, v období tehotenstva a pre dojčenie.

Obsahuje 5 dôležitých živín:

 • Omega-3 mastné kyseliny, hlavne DHA, ktorá prispieva k normálnemu vývoju očí a mozgu plodu a dojčeného dieťaťa.
 • Jód je dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy.
 • Kyselina listová má pozitívny vplyv na rast zárodočných tkanív v tehotenstve.
 • Vitamín D3, ktorý pomáha telu správne vstrebávať vápnik.
 • Vitamín E, ktorý pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom.

Ogestan Matka a dieťa obsahuje mikroživiny potrebné počas tehotenstva a dojčenia a aktívne napomáha udržiavaniu rovnováhy výživy pre matku a dieťa.

Aj keď je žena pestro a dbá na zdravý životný štýl, tehotenstvo predstavuje záťaž pre jej organizmus. Nerastie spotreba všetkých látok, ale iba niektorých. Preto je zbytočné brať multivitamíny pre bežnú populáciu, ktoré zaťažujú jej organizmus. V súčasnej dobe chce mnoho žien žiť čo najprirodzenejšie, obmedzuje konzervanty a farbivá v strave. V čase tehotenstva sa snaha dodať dieťatku to najlepšie ešte zväčšuje. Preto by aj vitamíny pre tehotné a dojčiace mali spĺňať nie len to, že telu dodajú chýbajúce látky, ale mali by dodávať iba živiny skutočne potrebné.

Mamičky testovaly ste? Vyplňte dotazník:

 

 

 

 

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe