Čokoláda a láska

Jedným z najobľúbenejších darčekov, ktorým sa milenci vzájomne obdarovávajú je práve čokoláda. Sú jej tiež prisudzované afrodiziakálne účinky.

Hitom, nie len medzi milencami, vo Francúzsku v 17. storočí bola šálka horúcej čokolády. Kakaový prášok rozmiešaný v horúcom mlieku, osladený cukrom, dochutený škoricou a vanilkou, zjemnený smotanou a rozšľahaným vajcom. Do tej doby to bol jediný spôsob, ako si vychutnať lahodnú chuť čokolády. Samotnú tabuľkovú čokoládu v podobe, akú poznáme dnes, vynašli až v Holandsku v polovici devätnásteho storočia. O pár rokov neskôr bolo možné pochutnať si aj na prvej mliečnej čokoláde.

A ako je láska spojená s čokoládou dnes?

Pri konzumácii čokolády v mozgu vznikajú látky, ktoré vyvolávajú podobný pocit ako pri orgazme. Preto môžete často počuť, že čokoláda je lepšia ako sex. Jednou z týchto látok je aj serotonín prezývaný tiež hormón šťastia. To je tiež vysvetlením, prečo mnoho z nás hľadá útechu pri kúsku čokolády. Nič sa ovšem nemá preháňať, pretože prílišná láska k čokoláde vedie k závislosti. 😊

Vyskúšajte si na ďalší sviatok sv. Valentína dopriať niečo exkluzívne a výnimočné. Zavítajte do niektorého zo špecializovaných obchodov a vyskúšajte napríklad čokoládu s kúskami chilli. Tým bude povzbudzujúci účinok čokolády ešte umocnený.

Darček vyrobený s láskou

Tohtoročný sviatok môžete pojať netradične a vyrobiť skvelé domáce čokoládové lanýže.

Domáce čokoládové lanýže so šampanským

  • 400 g kvalitnej horkej čokolády
  • 120 g smotany na šľahanie
  • 80 g šampanského
  • kakao na obalenie

Horkú čokoládu nakrájame na malé kúsky do misky. Smotanu privedieme k varu, ale nevaríme, a prelejeme ju kúskami nakrájanej čokolády. Ihneď začneme miešať, pokiaľ sa nám nevytvorí lahodný krém. Do pripraveného krému vmiešame šampanské. Pripravenú zmes necháme vychladiť v chladničke minimálne jednu hodinu. Po vychladnutí z hmoty tvorte guličky, ktoré obalíte v kakau. Skladujte ďalej v chladničke. Dobrú chuť vám aj vami obdarovaným.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe