Sex v tehotenstve a po pôrode

Sex v tehotenstve

Väčšina nastávajúcich rodičov si nie je istá, či sex v tehotenstve nie je tabu alebo či je bez rizika. A keď už je bábätko na svete, mnoho párov presne nevie, ako dlho by mali s pohlavným stykom čakať. V nasledujúcom článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky.

Môže sex v tehotenstve ublížiť dieťatku?

Mnoho párov si kladie otázku, či sex v tehotenstve nemôže poškodiť ich nenarodené dieťa. Neexistuje však žiadny dôvod k obavám: Bábätko je plodovým vakom a maternicou pred vonkajšími vplyvmi veľmi dobre chránené. Okrem toho je krčok maternice uzatvorený hlienovou zátkou a k dieťatku sa tak nedostanú prípadné infekie, ktoré môžu byť počas pohlavného styku prenášané. Pokiaľ je tehotenstvo nerizikové a ak prebieha bez komplikácií, nie je potrebné sa sexu zriekať. Dôležité je, aby sa pri ňom obaja, ako tehotná žena, tak aj jej partner, cítili dobre.

Kedy je lepšie na sex v tehotenstve zabudnúť?

Pauzu od milostných hier v tehotenstve by ste si mali urobiť v prípade určitých komplikácií. K týmto komplikáciám patria:

  • krvácanie
  • nízko položená placenta
  • bolesti a kŕče v podbrušku
  • predčasný pôrod v predchádzajúcom tehotenstve
  • predčasné kontrakcie
  • insuficiencia cervixu (nedostatočnosť krčka maternice)
  • strata plodovej vody

V prípade pochybností sa poraďte s vaším gynekológom, či spolu môžete bez obáv spať alebo by ste mali byť pri styku opatrní.

Ktoré polohy sú povolené?

V poslednom trimestri tehotenstva nie sú niektoré sexuálne polohy z dôvodu stále sa zväčšujúceho bruška už vhodné. Aby ste zabránili nepríjemnému tlaku na tehotenské brucho, nemali by tehotné ženy ležať na bruchu alebo na chrbte. Pri polohe na boku alebo zozadu prekáža bruško predsa len menej. Pohlavný styk vsede alebo chrbtom k partnerovi sú ďalšou alternatívou – kreativite sa medze nekladú, pokiaľ daná poloha vyhovuje obom partnerom.

Po pôrode: Od kedy môžete mať opäť sex?

Počas prvých šiestich týždňov sa čiští maternica, takzvané očistky. Pokiaľ budete mať už v tomto období chuť na sex, mal by váš partner v každom prípade použiť kondóm, aby sa zabránilo prípadnej infekcii. Mala by ste tiež dať pozor na to, aby boli zahojené všetky možné rany, ktoré vznikli pri pôrode (napr. cisárskym rezom alebo natrhnutím hrádze) a milostné hry prebiehali bezbolestne. Všeobecne vzaté, neexistujú žiadne zásady, od kedy je pohlavný styk po pôrode opäť povolený. V podstate ste to vy, kto určuje, kedy sa budete cítiť zotavená z pôrodu a pripravená na sex. Majte pritom na pamäti: Hoci kojíte a nemáte menštruáciu, môžete opäť otehotnieť. Myslite teda na ochranu, pokiaľ si s počatím ďalšieho potomka ešte chcete dať na čas.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane
  1. kvetinka

    nam v poslednych mesiacoch kedy sme sa dost tak bali priameho styku, tak pomohli eroticke hracky zo superlove – skusili sme toho tolko co za cely zivot nie a bolo to hrozne fajn 🙂

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe