Ako upliesť korbáč

ako upliesť korbáč

Niektoré z veľkonočných tradícií sú kresťanské, niektoré omnoho staršie a vychádzajú z rôznych pohanských zvykov. Tradícia pletenia korbáča nie je až taká stará ako ostatné, objavila sa „iba“ v stredoveku. Tak a ako upliesť korbáč?

Ako upliesť korbáč

Korbáč sa najčastejšie pletie z prútia vŕby bielej, ktorú nájdete pri potoka alebo rybníčku.

Pletie sa väčšinou z 6 alebo 8 prútikov, ale ten kto si neverí, môže pliesť aj zo 4 prútov. Vždy si pripravte ešte 2 tenké prútiky, a to na obidva konce korbáča.

Prútiky musia byť ohybné a nelámať sa, inak sa vám pletenie korbáča nepodarí.

Všetky prútiky by mali byť rovnako dlhé a pred pletením ich namočte do studenej vody asi na 30 minút.

Nemusíte sa ale pletenia báť, máme pre vás kompletný návod, aby to zvládol skutočne každý.

Návod: 

Ako vyzerá správny korbáč?

Ide o zväzok spletených vŕbových prútikov, ktorými je možné šľahať počas Veľkonočného pondelka dievčatá aj ženy.

Do korbáča sa vplietala červená stuha alebo alespoň červená niť. Korbáče môžu mať rôznu veľkosť –  od tej najmenšej, ktorá sa vošla do vrecka, až po dvojmetrové, obradné šľahačky. Má tiež niekoľko názvov, ako je šibák či šibačka, podľa jednotlivých krajov.

Traduje sa, že so šľahaním sa získava mladosť a sviežosť, ukrytá vo vŕbových prútikoch. Dievčatá sú teda šľahané, aby ostali mladé, zdravé a pilné po celý rok. Vydaté ženy sa ale šľahajú vraj preto, aby neboli drzé 🙂

ako upliesť korbáč

Dokonca sa kedysi šľahal aj hospodársky dobytok, aby mali čoskoro mladé a ovocné stromčeky, aby sa prebudili zo zimného spánku.

Krásna tradícia, ktorá už, bohužiaľ, takmer zanikla, bol odplatný utorok. Teda deň, kedy sa nežnejšie pohlavie mohlo pomstiť za násilnosti z predchádzajúho dňa.

HappyBaby Vám praje krásnu Veľkú noc!

A aké veľkonočné tradície udržiavate vy doma? Pochváľte sa v našej skupinke Mamičky Happy Baby.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe