Mnoho žien po pôrode ani nevie, že môže trpieť diastázou, ktorá im spôsobuje rôzne problémy. Viac k tejto téme v našom článku s terapeutkou Annou Novákovou.
Pokiaľ ste sa dali do čítania týchto riadkov, možno sa trápite vyčnievajúcim bruškom rovnako ako každá tretia rodička, a to aj dlhšiu dobu po pôrode. Možno sa necítite vo svojom tele dobre, hanbíte sa nosiť upnuté tričká a neviete, kedy, ako a či vôbec sa vám podarí brucho vyrovnať do uspokojivej podoby. Možno vás tiež pobolieva chrbát a vzhľadom k nežiadúcim únikom moču si nie len netrúfate s deťmi zaskákať na trampolíne, ale tiež sa uprimne zasmiať či zakašľať.
Že by za týmito problémami mohol stať spoločný menovateľ? Áno, takú paseku vie napáchať rozostup priamych brušných svalov alebo diastáza. A čo viac, oslabenie stredu tela môže spôsobiť aj problémy s počatím, množstvo migrén, vznik pruhu, nevzhľadného previsu, vysunutie platničky alebo pokles panvových orgánov. Môže za menštruačný a intímny diskomfort, zápaly močových ciest a gastroenterologické problémy, ktoré sebavedomiu veľmi nepridajú.
Stred tela je skutočne veľmi dôležitá časť našich tiel – ukrýva pre život nevyhnutné orgány, vychádza z neho všetok pohyb a je to centrum emócií. Poďme sa teda diastáze pozrieť na zúbok, zatočiť s ňou raz a navždy! V seriáli príspevkov vám predstavím to najdôležitejšie pre efektívne vyrovnanie bruška a redukciu pridružených problémov. Spoločne sa priblížime krehkej rovnováhe po pôrode – tej svalovej, ale aj psychickej.
Čo sa skrýva za názvom diastáza?
Diastáza je označenie pre rozostup priamych brušných svalov. Priamy sval brušný tvorí pomyselný pás vpredu od hrudníku až ku lonovej kosti. Ten je rozdelený na pravú a ľavú polovicu, jedná sa teda o pár svalov. Uprostred je spojený väzivovou čiarou nazývajúcou sa linea alba. Jedná sa o tuhé väzivo, bez ciev, ktoré sa môže vplyvom pôsobenia síl a tlaku roztiahnuť do strán, zúžiť a oslabiť. No, a pretože väzivo nie je tak dobrý oporný systém, môže sa nám dutina brušná vizuálne zdeformovať (orgány sa derú von). V stoji to väčšinou vnímame ako vyčnievajúce bruško. V ľahu na chrbte môžeme pozorovať „priehlbeň/korýtko“ a pri silových pohyboch sa v strede brucha urobí tzv. „strieška“.
Kto z vás niekydy zaťahuje brucho, aby nebolo v obopnutom tričku tak viditeľné? Vedeli ste, že neustálym zaťahovaním brucha zamedzujete fyziologickej aktivite? A čo viac, meníte postavenie tela a preťažujete svaly sprievodné? Pri vehementnom sťahovaní bruška sa diastázy zbaviť nemôžete. Môžete si naopak privodiť bolesti chrbta a kĺbov.
Koho trápi najviac?
S rozostupom priamych brušných svalov sa ale narodí každý, v priebehu psychomotorického vývoja sa zaťažovaním buď celkom stratí, alebo zostane, môže sa znovu vytvoriť, rozšíriť a tiež opäť uzavrieť (je reverzibilná).
Najčastejšie sa s diastázou stretávame u tehotných žien, kde sa v dôsledku hormonálnych zmien a vnútorného tlaku počas tehotenstva ľavá a pravá strana svalu oddelí. Rizikovými faktormi vzniku diastázy je rýchly nárast hmotnosti v tehotenstve, vek rodičky nad 35 rokov, tehotenstvo nasledujúce v krátkej dobe po sebe, ženy s povolenou brušnou stenou už pred otehotnením a ženy s nadmerne roztiahnutou maternicou (viacnásobné tehotenstvá či veľký plod).
Diastáza ale môže potrápiť aj mužov – hlavne priberajúcich na váhe v oblasti brucha, so zvýšenou alebo vrodenou pretažiteľnosťou väziva, silových športovcov, osoby zdvíhajúce ťažká bremená či s dlhodobým sedavým zamestnaním. U bábätiek a malých detí sa s nefyziologickou diastázou stretávame hlavne pokiaľ boli často vo flexi (nosítka, autosedačky, hojdačky), často kašľajúce (napríklad astmatici), často tlačiace (trpiace dlhodobo na „prdíky“ alebo zápchu).
Vedeli ste, že vážna diastáza sa pravdepodobne nestiahne na 100 %? Dôležitá je tzv. „kompenzácia“ diastázy, potom možno predísť zdravotným komplikáciám. Redukcia diastázy je dlhodobá činnosť, svaly musia obnoviť svoju primárnu funkciu, väzivo zregenerovať, ale pri správnom životnom štýle a pohybe môžete výsledky vidieť už za dva mesiace!
Mám ju, nemám ju?
Vedeli ste, že vážnosť diastázy je viac o charaktere väziva (pevnosti, štruktúre, postihnutí) ako o šírke rozostupu? Takže žiadnu paniku, pokiaľ vložíte do brucha celú päsť!
Ako nad diastázou vyhrať?
S diastázou sa pracuje veľmi špecificky. Rehabilitácia zahŕňa prípravu tkanív na samotné cvičenie, napriamenie panvy, hrudníka a hlavy, prácu s dychom a podporu vnímania. Je to iné cvičenie, než aké poznáte z vašich obľúbených lekcií na športovištiach. Pokiaľ si však osvojíte základné pravidlé funkčného pohybu, budete nadšené zo skorých výsledkov. A hlavne, budete vyrovnávať bruško po celý deň.
Pokiaľ ženy po pôrode začnú horlivo posilňovať, môže dôjsť naopak k zhoršeniu stavu a k rozšíreniu rozostupu medzi svalmi. Ak si nie ste svojím stavom istá, radšej z tréningov vynechajte silové cvičenia typu sklapovačky, skracovačky, dvíhanie nôh – kmitanie, planky, veľké záklony, rotácie bez napriamenia a silné preskoky. Majte na mysli, že diastázu nezlepší cvik, ale hlavne postavenie tela v danom cviku a telesné podmienky počas bežnej dennej rutiny.
Vedeli ste, že, pokiaľ máte správne zaktivovaný priečny brušný sval (predstavte si tento sval ako váš prirodzený telesný korzet tiahnúci sa od chrbta až po stredové väzivo), potom pre vás pracuje nonstop vo dne aj v noci? A skvelým benefitom pre nás môže byť, že k svojej vytrvalej práci potrebuje energiu z nášho tuku. Takže z dlhodobého hľadiska vedie práce na aktivite stredu tela k spaľovaniu tukov.
Som tu pre vás
Som Anička z CoreYoga.cz a budem vašou pohybovou asistentkou. Naučím vás správnemu postaveniu tela a aktivácii tých najhlbších svalových vrstiev pre rýchlu rekonvalescenciu (akokoľvek dlho) po pôrode. Vzdelávam ženy v oblasti starostlivosti o seba samú, ošetrení popôrodných poranení, zlepšení citlivosti a vnímaní stredu tela (napr. po cisárskom reze). Nacvičujem so ženami ako vstávať a ľahnúť na lôžko, dvíhať a prenášať bábätko, dojčiť či kúpať dieťa bez bolesti chrbta, starať sa o kožu, jazvy, strie, uľaviť tráveniu. Informujem rodičky o základných pohybových pravidlách – ako a čo cvičiť, čomu sa pri cvičení vyhnúť, ako sa vrátiť k obľúbeným športom, ako vyšetriť diastázu brušných svalov, zamedziť inkontinencii, pruhu, panvovej bolesti či migrénam. Ako navrátiť telu prirodzenú funkčnosť, efektívne vyrovnať bruško a proste cítiť sa vo svojom tele dobre. Vypočujem, uteším, informujem a hlavne motivujem. Nemôžem s vami byť fyzicky, ale celú metodiku som spísala do niekoľkých publikácií (kniha, cvičebné karty a vzdelávacie leporelo) a poznatky zhrnula v Online terapeutickom a cvičebnom programe. Všetko s názvom Diastáza, pretože táto téma si zaslúži našu veľkú pozornosť. Som tu pre vás.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.