Džem z bazových kvetov

Džem z bazových kvetov

,,Pred harmančekom sa ukloň, pred bazou sa pokloň!” Tak hovorili naše babičky o bazovom kvete a vedeli prečo. Preto pozbierajte bazu a urobte si jednoduchý džem z bazových kvetov.

Džem z bazových kvetov

Na sirupový základ budeme potrebovať:

 • 200 g trstinového cukru
 • 800 ml vody
 • šťavu z 1 citróna
 • 20 bazových kvetov

Na džem budeme potrebovať:

 • 1,25 kg nakrájaných a olúpaných jabĺk
 • trochu zázvoru - podľa chuti
 • kôru a šťavu z 1 citróna
 • Želírfix 2:1
 • trstinový želírovací cukor 4:1
 • kvietky z 2 veľkých bazových kvetov

Postup

 1. Sirupový základ spolu s vodou povaríme 5-10 minút na miernom ohni.
 2. Po vychladnutí pridáme citrónovú šťavu, premiešame a pridáme bazové kvety, ktoré ľahko zaťažíme, aby zostali pod hladinou.
 3. Necháme cez noc lúhovať na chladnom mieste alebo v chladničke.
 4. Vylúhovaný sirup precedíme, pridáme nastrúhaný zázvor, nastrúhanú citrónovú kôru, želírfix a povaríme 5 minút.
 5. Na konci pridáme citrónovú šťavu.
 6. Po miernom vychladnutí pridáme natrhané kvietky z bazových kvetov a naplníme do pohárikov. Tie potom postavíme dnom hore a necháme vychladnúť.

V drobných bazových kvietkoch sa ukrýva veľká liečivá sila. Obsahujú vitamíny A, B1, B2, B3, vitamín C a antioxidačné látky patriace do skupiny flavonoidov. Vďaka obsahu týchto liečivých látok majú bazové kvety protizápalový a antibakteriálny účinok. Používajú sa bežne do čajových zmesí tlmiacich kašeľ, pri prechladnutí, ale tiež aj pri nafukovaní a pri kŕčoch v bruchu.

Džem z bazových kvetov

Kedy, kde a ako bazové kvety správne zbierať

Čierna baza kvitne počas mája a júna podľa toho, ako je kde teplo a koľko má slniečka. Vďaka tomu ju môžeme zbierať a spracovávať aj na etapy a nasušiť si dostatočnú zásobu na celý rok.

Nájdeme ju takmer všade: v záhradách, v parkoch, na poliach či pri lese. Zbierame ju ale len na miestach, kde nejazdia blízko autá a podobne.

Na zber je vhodné krásne a hlavne suché počasie. Bazové kvety nie je vhodné zbierať po daždi, pretože by pri sušení zhnedli. Ideálne je kvety netrhať, ale strihať nožničkami. Ostane na nich viac peľu, ktorý je hlavným nositeľom chuti. Tiež dôjde k menšiemu poškodeniu rastliny. Pri zbere sa správame ohľaduplne, nelámeme zbytočne vetvy a nezabudneme na kríku nechať aspoň polovicu kvetov, aby si mohol vytvoriť aj bobule.

Džem z bazových kvetov

Použitie bazových kvetov

Z bazových kvietkov si môžeme pripraviť všeličo. Z čerstvých kvetov si môžeme prichystať osviežujúcu limonádu, lahodnú marmeládu, liečivý sirup alebo vyprážané bazové kvety. Zo sušených kvietkov si môžeme po celý rok variť čaj.

Z džemu môžeme urobiť aj zmrzlinu pre deti. Stačí naplniť do formičiek na nanuky a vložiť do mraziaku.

Pokiaľ by ste mali záujem skúsiť aj niečo iné, na našich webových stránkach máme aj recepty na iné sirupy, napríklad na sirup zo smrekových výhonkov alebo sirup proti kašľu.

Chcete sa podeliť o vaše rady a skúsenosti s inými mamičkami, pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku. Určite nás sledujte aj na našom Instagrame.

Zdieľajte
Kaufland BevolaKaufland Bevolareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe