Mamy v práci

Najtažšie je rozhodovanie o tom, kedy sa do práce vrátiť alebo nastúpiť do novej. Dátum sa blíži a vy ste stále viac nervóznejšie, nešťastnejšie, a ,samozrejme, máte plnú hlavu starostí, ako to váš drobček zvládne. Jeden deň máte skvelé pocity, druhý deň by ste najradšej volala šéfovi s tým, že nastúpite až neskôr.

A potom je to tu.

Prvý deň nie je príjemný, odchod z bytu je nekončiaci, preto odporúčame rýchle rozlúčenie, pusu a uistenie, že mama sa vráti. V práci milionkrát pozeráte na telefón, čakáte nové správy, voláte, kontrolujete ako o život, možno si aj poplačete – aj to je ale v poriadku:-)

Ale zrazu zistíte, že to ide aj bez vás, babička alebo pestúnka sa vám dokážu postarať o vaše bábätko a nikto tým netrpí. Domov sa tešíte, a to tak, že schody beriete po dvoch, bežíte a víta vás rozosmiate a spokojné dieťa. Ďalším plusom je, že si nepripadáte ako vycucaná hubka, v práci sa vás nebudú pýtať na plienky, na to ako mixujete zeleninu a mäso, alebo či už dávate iné príkrmy než mrkvu…

Samozrejme, znie to ako rozprávka, ale tak ružové to úplne nie je, milé dámy!

Ste vnútri stále neistá, či sa vášmu dieťatku necnie, a hlavne smutná, ako vám neskutočne chýba. Budete nevyspatá, pretože sa po návrate z práce budete na sto percent venovať vášmu dieťaťu. Večere, kúpanie, rozprávka, uspávanie a u niektorých ešte niekoľkrát za noc dojčenie. Párkrát zaspíte, budú vám volnejšie nohavice, budete unavená, kruhy pod očami zamaskovať tiež veľmi nepôjde, ale potom sa to zlepší. Vaše dieťa predsa nebude maličké večne. Zvykne si na určitý režim, bude v prítomnosti iných ľudí, nie len s vami, čo mu prospeje – a za chvíľu budete hľadat jasličky alebo škôlku.

Tak či tak,  stále máte rodinný život a chcete byť dobrou mamou. Stanovte si preto pravidlá. Odchodom z firmy vaša práca končí, žiadne maily, telefonáty, riešenie, práca po nociach, žiadne nadčasy. Keď ste s dieťaťom, venujte sa plne jemu. To musí pochopiť aj váš šéf a musíte si to vyjasniť ešte pred návratom do práce. Pokiaľ by to netoleroval, určite by sme taký návrat neodporúčali. Rovnako aj v prípade, že by ste musela celú výplatu dávať na stráženie, strácalo by to na význame a vy by ste neboli spokojná. Skúste sa poohliadnuť najskôr po niekom v rodine, kto by bol ochotný vám dieťa postrážiť, alebo v okolí ostatných mamičiek, ktoré poznáte. Existujú rôzne weby, kde vám iste poradia.

Osobne si myslíme, že v dnešnej dobe už šéfovia začínajú aj u nás na Slovensku tento prístup prijímať a uvedomovať si to, tiež oni starnú a majú deti, a dokážu mnohé pochopiť. Vidia, že mamičky, ktoré pracujú na skrátený úväzok, sú oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, pracujú s elánom, sú príjemnejšie a majú všetko vopred naplánované, tak ako doma. Ale ženy ako šéfky sú v tomto smere omnoho vstriecnejšie, to celkom narovinu.

A nezabudnite: Svet sa netočí len okolo dieťaťa. A keď ste spokojná vy, bude spokojné aj vaše dieťa, stará známa pravda.

Máte aj vy podobné skúsenosti? A ako sa vám pracuje alebo pracovalo s malými deťmi?

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe