Menštruácia a spoločenská stigma

Je zaujímavé, že slovo menštruácia sa neustále vyslovuje „ťažko“ v spoločnosti, hoci je to prirodzená súčasť ženského tela. Bez nej by vlastne neexistoval život, kedže je súčasťou celého procesu od prechodu vajíčka do maternice, kedy nedôjde k jeho oplodneniu a výsledkom je menštruácia.

Nečisté, tajné, nepríjemné

Mnohé dievčatá či ženy majú problém komunikovať o svojom každomesačnom „probléme“. Väčšinou sa táto téma skryje do komunikácie v skupine žien. Baviť sa o tejto téme s chlapom, manželom či otcom je mnohokrát ťažké a nemožné. Celý tento nezmysel vychádza z histórie, kultúry či náboženstva. Kedysi musela byť záležitosť ženy takmer neviditeľná a vlastne aj dnes, ak sa zamyslíme, tak se tejto téme venujú maximálne reklamy na menštruačné vložky.

Biblia a iné náboženstvá

Dokonca aj v Biblii sú zmienky o nečistote ženy počas menštruácie. V niektorých oblastiach po celom svete dodnes zakazujú ženám počas menštruácie pohybovať sa v spoločnosti a vykonávať práce. Opäť sa môžu začať ukazovať až po jej odoznení. Je mnoho rôznych obmedzení, ktoré dodnes ženám ovplyvňujú život.

Existujú však kmene v Severnej či Južnej Amerike, kde sa naopak príchod menštruácie oslavuje, pretože je vlastne znakom plodnosti a tým, že dievča dospelo v ženu.

Prirodzená vec a sebeláska

Treba si ale uvedomiť, že menštruácia je úplne normálna a prirodzená záležitosť, na ktorej nie je nič zvláštne ani odpudivé. Naopak by sa mala venovať dôležitosť tejto téme už pri prvej komunikácii s dievčaťom o menštruácii. Neskôr ju totiž táto stigma môže pohltiť ako ženu.

To, ako sa žena stavia k svojej menštruácii, je vec, ktorá tvorí aj jej prístup k samej sebe. Skutočne to nie je žiadny problém, je to súčať ženského života, a bolo by fajn, keby každá z nás mala k svojmu obdobiu iba pozitívne pocity, pretože to, ako to žena vníma, mení aj spôsob prežívania tohto obdobia. A ten predsa nemusí byť plný odporu a nechuti.

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe