Potratová tabletka

Niektoré ženy sa dostanú do situácie, kedy nevidia inú možnosť a potratová tabletka je pre ne jedinou možnosťou. Čo by ste ale mali o potratovej tabletke vedieť?

Kedy a ako sa potratová tabletka môže použiť

Jej použitie je jasne stanovené, a to do 49. až 63. dňa tehotenstva. Ak tehotenstvo trvá dlhšie a mamička ho žiada prerušiť, po tejto dobe je možný už len chirurgický zákrok.

Ak sa rozhodnete pre možnosť potratovej tabletky, musíte sa dostaviť do nemocnice celkovo 3x a pod odborným dohľadom najprv vypijete 1. tabletku. Následne strávite v nemocnici aspoň hodinu kvôli prípadným nežiaducim účinkom a potom vás prepustia domov.

O dva dni sa dostavíte opäť a vypijete 2. tabletku, opäť budete v nemocnici zhruba hodinu kvôli možným problémom. Zhruba za 4 hodiny až 2 dni dôjde k potratu, ktorý bude sprevádzať bolesť v podbrušku a krvácanie. Mamička sa následne dostaví o 2 až 3 týždne na kontrolu ultrazvukom, či potrat prebehol v poriadku a maternica je prázdna.

Potratová tabletka sa odporúča použiť maximálne 2x ročne.

Potratová tabletka

Potratová tabletka a potrat bude vždy náročnou témou

Potratová tabletka nie je pre všetky ženy

Pre niektoré ženy bude potratová tabletka kontraindikovaná. Lekár zhodnotí danú situáciu a tabletku buď odporučí alebo nie. Problém užiť tabletku môže byť v prípade predchádzajúceho cisárskeho rezu či veľkého myómu na maternici. Ale zhodnotiť sa musia aj kardiovaskulárne ochorenia, hladina cholesterolu, fajčenie, cukrovka či vyšší vek ženy nad 35 rokov a ochorenie obličiek.

Riziká a nepríjemnosti po použití potratovej tabletky

Je určite šetrnejšia ako klasická interupcia, avšak potratová tabletka nie je úspešná na 100 %. Je potrebné počítať s tým, že až 7,5 % žien ostane aj naďalej tehotných a tak ich následne čaká chirurgický zákrok.
Krvácanie po požití tabletky môže trvať 12 – 30 dní. Občas môže dôjsť k zápalom či nepríjemným alergickým reakciám. Tehotenstvo sa odporúča najskôr až o 3 mesiace.

Potrat je veľmi kontroverzná téma a je nutné zhodnotiť všetky možnosti. Toto rozhodnutie bude vždy na žene a na jej psychickom rozpoložení.

Ak vás trápia odpovede aj na iné otázky týkajúce sa partnerstva či intimity, sledujte nás na facebooku, kde pravidelne pridávame rôzne témy.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe