Sterilizácia

Ak ste mamičkou, ktorá má už počet detí pre ňu dostatočný alebo máte za sebou niekoľko cisárskych rezov a uvažujete nad sterilizáciou máme tu pre vás pár informácií.

Sterilizácia

Ide o zákrok, pri ktorom sa prerušia vajcovody, činnosť vaječníkov ostáva zachovaná. Rovnako ďalej pokračuje aj menštruačný cyklus a produkcia hormónov. Zákrok je vo väčšine prípadov nezvratný, preto sa odporúča hlavne ženám starším, ktoré už majú vlastné deti a viac detí už nemajú v pláne.

Pri zákroku nedochádza k odstráneniu vaječníkov a vajcovodov, ako si občas ženy niekedy mylne myslia.  Vyprodukované vajíčka sa vstrebú do organizmu podobne ako ďaľšie bunky.

Neúspech sterilizácie je zhruba 0,05 – 0,1 %. Problém spôsobí nedostatečné prerušenie vajcovodov.

Tipy sterilizácie

Sú dva tipy sterilizácie, a to sterilizácia laparoskopická a hysteroskopická.

Laparoskopická sterilizácia

Prebieha v celkovej anestézii a do brušnej dutiny sa zavedie optika, následne dôjde k prerušeniu vajcovodov pomocou chirurgických nástrojov. Tento chirurgický výkon je jednoduchý, ale stále existuje možnosť rôznych rizík, keďze ide o výkon operačný (alergia na anestéziu, poranenie orgánov či tromboembólia).

Hysteroskopická sterilizácia

Na rozdiel od laparoskopickej sa vykonáva aj ambulantne, nie je nutné ostávať v nemocnici 1-2 dni po zákroku. Tu sa zavedie žene do maternice opäť optika, pomocou ktorej sa zavedú aj špirálky, ktoré postupne behom zhruba 3 mesiacov spôsobia zrastenie vajcovodov.

V prípade hysteroskopickej sterilizácie musíte dbať na ochranu počas sexuálneho styku, aby nedošlo k oplodneniu, kým nedôjde k úplnému zrasteniu tkaniva vo vajcovodoch. Tento typ sterilizácie je veľmi šetrný. V prípade ohrozenia zdravia ženy je tento zákrok preplatený poisťovňou.

Pre koho je sterilizácia vhodná

O sterilizáciu môžu požiadať na Slovensku ženy, ktoré majú viac ako 18 rokov a sú si vedomé nezvratnosti tohoto zákroku. Musia o ňu požiadať prostredníctvom písomnej žiadosti. Výkon si musia hradiť sami a ešte 30 dní pred zákrokom potvrdiť, že majú o sterilizáciu skutočne záujem.

V prípade odporúčania sterilizácie lekárom, kedy môže tehotenstvo poškodiť zdravie matky či dieťaťa, je sterilizácia bezplatná a hradí sa zo zdravotného poistenia. Aj tu musí žena potvrdiť, že jej súhlas nebol unáhlený a že si výkon nerozmyslela.

Pre koho je sterilizácia vhodná

Vhodná je hlavne pre ženy, ktoré dosiahli 35 rokov svojho života, sú fajčiarky, prípadne majú nadváhu alebo iné ochorenie, pri ktorom sa neodporúča antikoncepcia. Tiež je vhodná pre ženy po viacpočetných cisárskych rezoch, pretože ďalšie tehotenstvo môže znamenať ohrozenie života ženy aj dieťaťa a to kvôli jazve na maternici. Môže sa vykonať spolu s prebiehajúcim cisárskym rezom.

Pre mladšie ženy sa sterilizácia ako spôsob antikoncepcie neodporúča. Je skutočne vhodná pre ženy, ktoré už neplánujú ďalšie deti a majú vyšší vek.

Po sterilizácii je ešte možnosť zvrátiť zákrok chirurgicky, ale úspešnosť je diskutabilná a nie je možné sa na ňu spoľahnúť na 100 %. V prípade, že požadujete dočasnú sterilizáciu je možné uzatvoriť vajcovody gélovým špuntom, ktorý je neskôr možné odstrániť.

Zdieľajte
Empik fotoreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe