Únava prichádza s jarou a často sa nás drží dlho, rovnako ako mrzutá nálada, či pesimizmus s tým spojený. Príčin fyzickej i psychickej únavy je viac, od chladu a nedostatku slnečného žiarenia, veľa času stráveného vnútri, až po nedostatok vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny. Telo je zanesené množstvom odpadových a toxických látok. Detox je jednou z účinných metód, ako s ňou zatočiť a upratať si organizmus.
Na tému (nielen jarného) detoxu sa porozprávame s pani docentkou Máriou Murray Svidroňovou, známou ako Zelená mamka Mary.
Mary, čo je to vlastne ten detox? Prečo ho telo každej z nás potrebuje?
Telo je nastavené tak, aby sa čistilo priebežne. Slúžia na to predovšetkým obličky, pečeň, lymfatický a tráviaci systém, koža a pľúca. Vo svete bez chemikálií, so zdravou stravou a s dostatkom pohybu by nám na vylúčenie zaťažujúcich látok bohato stačili vyššie uvedené orgány.
V dnešnom svete plnom novovytvorených chemických látok, s nie práve ideálnou životosprávou, je pre telo oveľa náročnejšie, aby sa detoxikovalo, teda čistilo samo.
Nezdravým životným štýlom – konzumáciou tučných, pečených a vyprážaných jedál, bielej múky, bieleho cukru, pitím alkoholu, užívaním liekov alebo fajčením, dýchaním znečisteného vzduchu veľmi zaťažujeme napr. pečeň.
Orgány detoxikáciu nestíhajú, zaťažujúce látky sa v tele hromadia a spôsobujú ťažkosti ako únava, zlá nálada (dokonca až depresia), ekzémy, alergie, bolesti kĺbov, priberanie a ďalšie. Podľa niektorých vedeckých teórií sú hlavnou príčinou chronických chorôb toxíny a infekcie dlhodobo uložené v našom tele.
Pravidelným vnútorným čistením môžeme nášmu organizmu vrátiť schopnosť prirodzene sa brániť cudzorodým látkam a často sa tak podarí vyriešiť aj dlhodobé zdravotné problémy.
Práve na jar je vhodný čas na očistu a regeneráciu orgánov (najmä pečene), čo je aj nevyhnutná súčasť detoxu celého organizmu.
Naše telo je náš domov, mali by sme sa oň starať a rozhodne mu detox dopriať. Detox funguje ako univerzálna prevencia väčšiny ochorení ľudského tela a zvyšuje odolnosť organizmu voči vonkajším vplyvom ako sú stres či infekcie.
Aké formy detoxu odporúčate?
Prístupov k detoxu i druhov detoxikačných kúr je veľa, každý si môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje.
- niekto robí detox pravidelne v priebehu celého roka (napr. ja:))
- iný sa k tomuto kroku odhodlá pred Veľkou nocou, či inokedy v priebehu jari
- pre niekoho je zase motiváciou vážne ochorenie.
Bežnou očistnou metódou je tzv. odľahčovací deň, keď si človek pravidelne zaradí jeden ovocný či zeleninový deň.
Časté sú aj niekoľkodňové pôsty na zeleninových alebo ovocných šťavách alebo špeciálne pripravené kúry založené na prírodných preparátoch.
A čo sa deje počas takejto kúry v našom tele?
- vyčistí sa črevo a tráviacemu systému sa uľaví
- podporí sa krvná a lymfatická cirkulácia, aj čistenie vnútorných orgánov
- dochádza k stimulácii imunitného systému, a tým ďalšej podpore odstraňovania toxických a infekčných ložísk.
Správny detox organizmu môžu podporiť vhodné bylinky, napríklad žihľava, pestrec mariánsky alebo koreň púpavy, huba hliva ustricová, či iné potraviny a prírodné preparáty.
Je dôležité vybrať si bezpečný druh detoxu (napr. ak je žena tehotná alebo dojčí, aby to neohrozilo bábätko) a taký, ktorý bude jednoduché dodržať.
A čo mamy, ktoré na detox nemajú čas ani priestor?
Možno to poznáte – odhodlanie na detox by aj bolo, ale keď treba zvyšku rodiny navariť, ťažko vydržať na šťavách. Alebo iná situácia, ktorú dôverne poznajú maminky. Myslím, že už každá z nás zažila dni, kedy sme rady, že vôbec niečo hodíme do úst, nie to ešte, aby sme zisťovali nutričnú hodnotu a či to spĺňa pravidlá zvoleného detoxu.
Ja detoxikujem každý deň a zaberie mi to max. 2 minúty aj s umytím šejkra. Ja mám veľmi dobrú skúsenosť so zelenými potravinami, jačmeňom a chlorellou (veď práve tak vznikla Zelená mamka). Zelené potraviny sú kľúčovými pomocníkmi môjho detoxu.
- má schopnosť viazať na štruktúry svojej bunkovej steny toxické látky (ťažké kovy, lieky a pod.) a odvádzať ich bezpečne z tela
- obsahuje nerozpustnú vlákninu, ktorá funguje na črevnú sliznicu, čím podporuje pravidelné vylučovanie nielen toxínov stolicou
- právom je svetovo známa pre svoju schopnosť šetrne a efektívne detoxikovať naše telo
- využíva sa v lekármi vedených detoxikačných protokoloch, napr.na odstraňovanie nahromadenej ortuti z tela, vrátane nervového tkaniva, ale aj v rámci celostnej medicíny
MLADÝ JAČMEŇ
- je veľmi bohatý na antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály
- tiež obsahuje veľké množstvo živých enzýmov, dôležitých pre detoxikačné procesy v organizme
Oba produkty majú vplyv na neutralizáciu kyslého prostredia v tele. Tiež posilňujú prirodzenú imunitu organizmu.
A čo je nesmierne dôležité, jačmeň a chlorella zároveň slúžia ako prísun dôležitých živín, vrátane takmer všetkých vitamínov a minerálov, čím završujú úspešný detoxikačný proces.
Ako po detoxe?
Predstavte si, že umyjete vaňu (detoxikujete svoje črevo) a vzápätí doň napustíte špinavú vodu (stále jete nekvalitnú či nevyváženú stravu). Čo sa s vaňou (črevom) stane? Jasne, hneď je opäť zanesené, špinavé. A tak detox, ktorý len čistí, no nedodá výživu, telu až tak nepomôže. Na pár dní či týždňov sa cítite „ľahko“, máte viac energie, no potom opäť prídu tie staré pocity a problémy. Jačmeň a chlorella sú komplexné prírodné potraviny, tzn. naše telo zároveň čistia aj sýtia – nutrične vyživia zdravými a vhodnými živinami.
Telo je vystavené nepriaznivým faktorom nášho životného štýlu každý deň, preto mi dáva zmysel ho čistiť bezpečne a účinne každý deň. Ideálne je preto konzumovať jačmeň aj chlorellu celoročne a telo tak šetrne detoxikovať každý deň.
Takže, keď sa vrátim k tomu, ako tu u nás doma vyzerá (nielen ja, ale aj muž je fanúšikom zelených potravín). Ráno za 20 sekúnd namiešam jačmeň, hodím do seba hrsť chlorelly, vypijem jačmeň, umyjem šejker. Hotovo.
Tak už nemáme výhovorku, že nemáme čas detoxikovať:)) Ale tak, ja fičím na zelených potravinách Green Ways roky. Ďakujem za rozhovor, Daniela:)
(Samozrejme, akýkoľvek detox počas obdobia tehotenstva, príp. dojčenia odporúčame konzultovať s lekárom.)